Най-честите грешки на родителите, когато слагат детето да спи (част I)
Снимка: Guliver / iStock
Навън притъмнява, часът минава 20.00 и е време за лягане. Точно в този момент обаче детето оживява. Захваща се да прави едно или друго, само и само да не си легне.
Или пък след дълго кандърдисване си ляга, но след 15 минути се появява в стаята на родителите, за да иска вода, да пишка, да хапне още малко, да ...
"Не му ли се спи? Не е ли уморено?" - питат се родителите или има някакъв по-сериозен проблем.
Експертите са категорични: децата рядко имат нарушения на съня, по-често проблемите с трудното заспиване са свързани с грешки, които родителите допускат.
Ето съветите на специалист по съня, които ще ви предложим в 2 последователни публикации.
1. Слагайте го навреме в леглото
Малкото дете трябва да е в леглото си 18:30 – 19:30.
Още от 6-ата седмица след раждането бебето започва да изработва по-голямо количество от хормона на съня – мелатонин. С негова помощ то заспива по-лесно. И по-бързо влиза в така наречената фаза на дълбок сън. Тя е особено важна за малкото дете, защото само в този етап на съня се изработва хормонът на растежа, храносмилателната система, черният дроб и някои други органи влизат в особен режим на работа, който е нужен на детето.
Дълбокият сън идва спонтанно след 19.00 часа вечер. Затова е добре да слагате малкото дете да спи около този час.
2. Забравете за гъвкавия режим
Режимът е дневен ритъм, който е особено важен още от 3-4-ия месец. Това е времето, когато бебето тихичко се ориентира и преработва отделните късчета от информационния поток, които е събрало през деня.
То спи, след това се събужда, яде, има някакво активно време, извеждат го на разходка, сменят му памперса, подготвят го да сън и отново го слагат да спи. И то се чувство спокойно, комфортно и знае какво го очаква. Повторението е това, което го успокоява.
Децата са страшни консерватори. Те не обичат новости. Бързо привикват към определен ред и отказват да променят каквото и да е. Искат да имат контрол над това, което се случва с тях.
Затова е добре винаги да разказвате на бебето, какво се готвите да правите с него: „Сега ще се къпем“, „Ще те взема на ръце, за да се облечем за разходка“ и т. н.
Не, че то ще разбере какво точно му казвате, но от вашето изражение и по тона на гласа ви се ориентира и свързва думите със следващите действия.
Често родителите се оплакват, че бебето им не иска да спи. Става дума за 7-8-месечно бебе, надигнало се бодро от креватчето. Или пък лежи и плаче.
Много често причина за това е, че малкото е превъзбудено. И това е така, не защото ОЩЕ не иска да спи, а защото ВЕЧЕ не иска да спи.
Какво се случва в действителност?
Когато бебето се роди, мозъкът му е незрял. Той започва да съзрява с космическа скорост. И в него постъпват тонове информация. Тя обаче трябва някак да се утаи и да узрее, за да премине на друг етап.
За едно денонощие мозъкът на бебето създава около 3 милиона нови връзки. И работи много интензивно. Затова му е нужна почивка. Но той няма как сам да се сложи да спи. И призовава на помощ хормона на стреса, който в тази ситуация ще му помогне да продължи да работи. И той дава команда на щитовидната жлеза: „Дай повече адреналин и кортизол!“
И точно това се случва, когато детето не заспи навреме. Достатъчно да се забавите 10-30 минути в зависимост от възрастта и степента на възбудимост, която е индивидуална, за да си създадете сериозен проблем.
Първоначално механизмът на задържане въобще не работи или работи лошо. И, за да може бебето да се успокои, му е нужна гърда, биберон, залъгалка, да го гушнат или да го вземат на ръце.
И плачът, и невъзможността да заспи се дължат на прилива на адреналин.
3. Следете храненето
Това е важно за всички бебета, защото често те не си дояждат.
Когато бебето навърши 6-7 месеца му става скучно да се храни, и ако до тази възраст то е стояло по 20 минути на гърдата, сега се откача за 5 минути и почва да си върти главата.
В тази възраст развитието прави качествен скок.
Бебето вижда по-добре, има нови възможности за изследване и опознаване на света. Това отклонява вниманието му от храненето. Хапне, хапне и се разсейва. И се получава така, че през деня то не си дояжда, а през нощта се събужда час през час, защото е гладно.
4. И дневният сън трябва да е пълноценен
Случва се така, че през деня детето не си доспива и умората се натрупва, и вечер то е доста превъзбудено.
Някои родители погрешно смятат, че ако не оставят детето да спи през деня, то през нощта сънят му ще е здрав. Заради повишаване нивото на хормоните на стреса обаче, детето не само заспива по-трудно, но и сънят му през нощта е некачествен – той е повърхностен и не е дълбок.
Детето лесно се буди. И понякога това се случва на 10-15 минути.
5. Оставете детето да се изтощи физически
Ако носите непрекъснато бебето на ръце, то няма как да се умори. И това също може да е причина за повърхностен сън.
Мозъкът не бива да е преуморен, но тялото трябва да е уморено, твърдят специалисти.
А преди сън темпото постепенно да се намалява, светлината в стаята да се приглуши, за да го подготвите за сън. (Следва продължение)
Нина Гофман, адаптация Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари