Ето кои са промените в неговото физическо, емоционално, социално и когнитивно развитие
Десетгодишните растат и се променят много бързо.
Снимка: Shutterstock
Да бъдеш на десет години означава промяна. От една страна децата се развиват физически, а от друга - стават по-зрели в емоционално и социално отношение. Независимо, че искат да се справят с всичко сами, не забравяйте, че те все още са деца и се нуждаят от вашите напътствия и подкрепа.
Подгответе се за резки промени в настроението и множество емоции. Децата продължават да бъдат любопитни и задават всякакви въпроси. Те искат да знаят всичко за света на големите и нямат търпение да пораснат.
Ето кои са най-важните промени в техния растеж и развитие.
Тази възраст е подходящ момент да започнете разговори с вашето дете за пубертета.
Снимка: Shutterstock
Десетгодишните растат и се променят много бързо. Те демонстрират по-добра координация и баланс, а движенията им са ловки и точни. Разбира се, всяко дете се развива със свое темпо. Някои от тях изглеждат и се държат по-зряло в сравнение с други, които все още приличат повече на деца, както физически, така и емоционално.
Може да забележите, че малките вече са по-загрижени за външния си вид. Те започват да обръщат внимание на облеклото си и се вълнуват много повече от мнението на другите.
Това, че растат или твърде бързо, или все още не са толкова високи, може да създаде дискомфорт при някои десетгодишни. Това е нормално и не бива да ви притеснява. Обикновено момичетата са склонни да се развиват по-бързо от момчета и внезапно може да се окажат по-високи от тях. Това също е в реда на нещата.
„Тази възраст е подходящ момент да започнете разговори с вашето дете за пубертета“, казва д-р Пресман, който предлага да обсъдите тези теми още преди промените да са се случили. Например, ако имате момиче, може да му разкажете повече за женското тяло и менструацията.
Сънят също е много важен. Особено сега, когато децата се развиват физически и емоционално. Те се нуждаят от 9-12 часа сън всяка вечер и е добре да продължат да си лягат рано.
В тази възраст децата искат да се впишат в училище и да бъдат харесвани от другите.
Снимка: Shutterstock
В тази възраст децата започват да имат все по-добро усещане за своето място в света. Преходът към пубертета може да предизвика в тях различни емоции: вълнение, несигурност или смущение. Те имат много въпроси и понякога не са сигурни къде могат да получат техните точни отговори. Десетгодишните държат на приятелите си и обичат да се социализират. Едновременно с това все още търсят одобрението и напътствията на своите родители.
Може да очаквате детето ви да има по-сложни чувства и да се опитва да контролира своите емоции. То се учи как да се справя с конфликти с приятели, има все по-добра способност да усеща емоциите на другите, както и да разчита езика на лицето и тялото. Също така може да има чести спорове и неразбирателства със своите братя и сестри.
Ще забележите, че на десет години малките стават много привързани към своите приятели. Натискът от страна на връстниците им започва да играе голяма роля в тяхното мислене и поведение. Те искат да се впишат в училище и да бъдат харесвани от другите. Затова започват да носят „правилните“ дрехи, да слушат „правилната“ музика, да харесват или да не харесват едни и същи неща.
Техните социални умения се развиват бързо и те се приспособяват към това, което приятелите им мислят, правят и казват. Приемането от другите има голямо значение за десетгодишните деца. Отхвърлянето от връстниците в тази възраст често води до поведенчески и емоционални проблеми в пубертета.
Друг фактор, който може да влияе на промените в настроението, е стресът. В този период детето се опитва да се справи с физическите промени и да овладее бушуващите хормони. Едновременно с това иска да се впише сред своите приятели и да не бъде отхвърлено. Всичко това може да го притесни и стресира допълнително.
Десетгодишната възраст е пълна с учене и бърз когнитивен растеж. Децата развиват своето критично мислене и напредват в училище. Ще забележите, че все повече се стремят към независимост и искат да се справят сами със своите домашни.
Малките започват да мислят и говорят като възрастни хора. Те вече имат езиковите умения и когнитивната способност да събират и анализират информация, както и да формулират ясно своите мисли. Също така проявяват интерес към по-дълги и сложни книги и започват да разбират понятия като метафори и сравнения. Математиката в училище също става по-трудна, затова на децата им се налага да използват логиката и абстрактното мислене при решаване на задачи.
В тази възраст децата обичат да тичат, да карат колело, да плуват и да играят с приятели. Някои от тях харесват повече отборните спортове, а други са запалени по индивидуалните дейности. Артистичните деца се интересуват от изкуство, музика, рисуване и танци и посещават такива извънкласни занимания. Малките следят своите любими спортни отбори и знаят всичко за популярните певци и групи.
Милена Средкова по материали от VeryWellFamily
Чрез игра с детето може да бъдете полезни и за някои важни умения за неговото развитие.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари