Как да реагирате, ако детето мрънка, че е отегчено. 3 стратегии за родителите
Дете, което гледа през прозорец. Снимка: Getty
„Мамо, отегчен съм. Скучно ми е! “ Едва ли има родител, който не е чувал подобна фраза.
Какво могат да направят мама и татко и как да „го забавляват“ и развличат, особено, ако самите те са уморени, притеснени и тъжни.
3 стратегии за родителите дава психологът Зиги Коен.
„Скуката сама по себе си не е проблем. Тя е просто мимолетно усещане по пътя към инициативата, въображението, мотивацията, самочувствието и решаването на проблеми“, обяснява Коен.
С други думи, можете да мислите за скуката като за катализатор – неприятно, но мимолетно преживяване, което може да играе важна роля в развитието на детето и на редица умения.
След като чуят тези думи много родители почти мигновено дават на детето телефон с игри или таблет. Или пък пускат анимация на екрана на лаптопа. Д-р Коен е настоява да не го правите.
„Ерата на екранното време създаде „култура на нагаждачи“. С други думи, когато предлагате на детето си бързо решение под формата на технология, вие всъщност изостряте проблема и му пречите само да се справя със скуката в бъдеще.“
Дете, което седи на стълбите. Снимка: Getty
Може би първият импулс на всеки родител е да повиши тон и да посочи планините от играчки, които са затрупали стаята на детето с единствената цел да му посочат път за забавление.
„Вместо това, останете неутрални и най-важното, не се опитвайте да търсите решение.
Не предлагайте игри, не го водете до магазина, за да купите нова играчка. Когато вашето хлапе се оплаче, че му е ужасно скучно, просто кажете: „Знам, че ти е скучно и смяташ, че мога да помогна. Но за да си сигурен, че няма да ти е скучно, само ти можеш да намериш решение и да промениш ситуацията.“
Това ще е стимул за него да потърси как да се отърве от скуката самостоятелно. А това е изключително важно житейско умение, което трябва да се насърчава.
„Просто се придържайте към този курс и оставете детето си да се отегчи. Тогава то няма да има друг избор, освен да прояви някаква инициатива. И може да бъдете приятно изненадани и да видите колко креативно и находчиво може да бъде то.”
Мона Василева
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари