Под напора на хормони връзката с майката укрепва
Снимка: Guliver / iStock
Всеки път, когато докосвате бебе, негова кожа (и вашата) произвежда взрив от окситоцин. Той е известен още като „хормон на любовта“ и отговоря не само за притока и за производството на кърма.
Той насърчава новороденото да суче и е особено важен, защото подпомага изграждането на тясна връзка между майката и новороденото. Този хормон е само един от многото, които участват в химията на тялото, и се освобождават при всяко докосване до бебето. Жест, който е особено важен за неговото правилно развитие.
Хормонът не се образува обаче, когато носите бебето, или когато го люлеете на ръце. Единствено допирът “кожа да кожа“ осигурява положителния ефект.
Vimala McClure разказва как сама е открила тайните на масажа.
„Много рано започнах да практикувам йога. Когато бях на 21, през 1973 г. пътувах до Индия и исках да стана инструктор по йога.
През деня работех в сиропиталището, а през нощта при нас идваше един монах, който ни преподаваше йога.
Направи ми впечатление, че през деня всички деца - тези от дома и останалите, са дружелюбни, релаксирани и доволни. Те непрекъснато се усмихват, смеят и веселят. И често виждах сравнително малки деца, които носеха бебе на кръста.
Една вечер, след като уроците приключиха, тръгнах да се разхождам в ашрама. И през отворената врата на стаята, където децата спяха, чух някой да пее. Надникнах и видях 12-годишно момиченце, което масажираше едно бебе.
Заинтригувана, влязох в стаята и подхванах разговор. Тя обясни, че е традиция бебета да бъдат масажирани всеки ден и ми показа как става това. И тогава за първи път се замислих, че децата са толкова щастливи, защото още от бебета са били масажирани. Едва по-късно намерих много обяснения, когато прочетох книгата „Докосване“ (Touching) на Ashley Montagu.
През 1976 се роди първото ми бебе.
Имаше колики и плачеше през цялото време. Като се възползвах от наученото в Индия, от йога, от мои приятели лечители и рефлексотерапевти, както и от наблюдения върху собственото ми дете, започнах да му правя масажи.
Те съчетаваха индийски техники за освобождаване от напрежението, движения за засилване на кръвообращението, такива, които помагат на храносмилателната система и стимулират гъвкавостта.
Така създадох своя собствена техника, която за 2 седмици облекчи коликите."
Снимка: Guliver / iStock
Какви са ползите от масажа
1. Взаимодействие
Масажирайки вашето бебе, вие укрепвате връзката помежду ви. И то всеки елемент от тази връзка, а масажът е най-прекият път.
Той стимулира както вербална, така и невербална комуникация между вас. А бебето получава внимание.
2. Стимул
Масажът подпомага развитието на вашето бебе, стимулира кръвообращението, дишането и храносмилателната му система.
Той помага на бебето да усети тялото си. Когато го масажирате, вие стимулирате нервните връзки между невроните в мозъка. Така нервната му система се развива и укрепва. Заедно с това се грижите и за мускулния тонус.
3. Релакс
Редовните масажи подобряват съня на бебето, повишават гъвкавостта и се отразяват благотворно на поведението му. Те намаляват стреса, стресовите хормони и хиперчувствителността.
Масажът увеличава нивото на антистресови хормони и така дава шанс на детето да се успокои само.
Той учи бебето да се отпуска и релаксира в момент на стрес – чрез гласа и докосването от родителите.
4. Облекчава
Масажът помага на бебето да се освободи от газовете и от коликите, облекчава констипацията, освобождава мускулния тонус и болките при пробиване на зъбките. Той облекчава физическото и емоционално напрежение, балансира нивата на кислород, дава чувство на сигурност.
5. Ангажира семейството
Масажът е начин и другите членове на семейството да се включат в грижата за бебето. Той успокоява нервното напрежение в дома, стимулира комуникацията и засилва взаимното уважение.
6. Социални промени
Представете си свят, в който родителите наистина се подготвят да бъдат добри. Където новородени, прохождащи и деца, ще получават здравословни масажи, изпълнени с внимание и любов всеки ден. Където цялата култура ще оценява и насърчава позитивното, нежно докосване, уважение и емпатията.
Всичко това ще намали разходите за детско здравеопазване, ща намали насилието и сериозните проблеми с детското поведение.
Какво трябва да знаят родителите преди да започнат с масажа
Преди да почнете с масажа, наблюдавайте бебето – то ще ви подскаже някои неща, които ще са ви от полза.
Аз уча родителите да разтъркат в длани масажното олио, след това да протегнат ръце към бебето и да го попитат: „Мога ли да ти масажирам краката, коремчето, гърдите?“
И да гледат реакциите му.
Може първоначално това да ви се стори глупаво. Ще усетите обаче, че бебето разбира, ориентира се и ще ви даде знак по свой начин – чрез езика на тялото. И ще ви даде разрешение или ще откаже.
Много е важно още от самото начало да изградите доверие и емпатия. Научавайки отговорите от бебето, вие подобрите комуникацията и взаимното разбиране.
Rita Brhel, адаптация Мона Василева
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари