От японския обичай да се яде пържено пиле до американския - да се закачат кисели краставички по елхата – ето какво може да ви изненада на този ден
По света има различни кулинарни начини за отбелязване на Коледа.
Снимка: Shutterstock
Въпреки че в Япония християните са едва 1% от населението и Коледа изобщо не е национален празник, съществува обичай всеки жител на Страната на изгряващото слънце да похапне хрупкаво пържено пиле в заведение за бързо ходене на този ден. Всъщност тази традиция е доста нова и е резултат от изключително успешната маркетингова кампания на известна американска верига за хранене. Проблемът е друг – желаещите да направят това точно на Коледа са толкова много, че се налага да резервират храната си месец предварително.
Празненствата от 17 до 23 декември са наречени Зимни Сатурналии в чест на бог Сатурн, покровител на земеделието и реколтата. По време на Сатурналиите в древен Рим робите са били обслужвани от своите господари. И всички са си разменяли подаръци в знак на социално равенство. Всъщност именно от древен Рим започва обичаят да се разменят подаръци в този период от годината.
Ябълките са желан подарък за празника в Китай.
Снимка: Shutterstock
В китайската култура ябълката сама по себе си е благоприятен подарък, защото думата за този плод на мандарин звучи точно като думата за мир. Така че в Китай по време на коледните празници със сигурност ще попаднете на много магазини, които продават ябълки, опаковани в цветна хартия.
В Оахака, Мексико, Noche de Rabanos или Нощта на репичките се празнува на всеки 23 декември. Този обичай се е родил благодарение на търговците, които, за да направят зеленчукът по-примамлив, са резбовали и подреждали в сложни композиции тези зеленчуци. На 23 декември 1897 г. е организирана първата изложба от този вид. Днес хората се редят на километрични опашки, за да се насладят на тези необикновени произведения на изкуството.
В Чехия Коледа винаги се е възприемала и като прекрасен повод за събиране със семейството и приятелите. Но внимавайте, защото трапезата за Бъдни вечер винаги трябва да е за четен брой хора, иначе носи лош късмет. И ако се случи гостите около нея да не са точен брой, нищо чудно да си останете гладни, защото просто не започва.
В Куба Коледа е спряна от 1968 до 1997 г., защото пречела на събирането на реколтата от захарна тръстика. През тези години 25 декември е нормален работен ден, а коледните празненства са преместени през юли. След срещата между папа Войтила и Фидел Кастро обаче Куба се завръща към старата традиция и започва отново да празнува като останалия свят.
В Америка увиват старателно в алуминиево фолио кисела краставичка, така че да заприлича на коледна играчка и я скриват между останалите на елхата. Който я открие, получава правото на двоен подарък. Според някои традицията идва от древен немски обичай, но няма категорични доказателства.
Може да не ви се вярва, но коледното бастунче е доооста възрастно.
Снимка: Shutterstock
Говорейки за коледна украса, безспорно една от най-популярните в Америка е двуцветното захарно бастунче. Оригиналните са били изцяло бели и са измислени през далечната 1837 г. Доста по-късно към бялото добавят и червено. Според някои бастунчето символизира буквата J (инициала на Исус), но по-популярната легенда гласи, че идеята е на директора на хора на Кьолнската катедрала, в Германия, в опит да утоли глада на децата по време на религиозни тържества и в същото време да им напомни за Детето Исус в пещерата.
Деси Тодорова по материали от Gambero Rosso
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари