Приятелки си правят селфи. Снимка: Getty
Понятието "приятелство" има доста проста дефиниция. Това са стабилни отношения между хората, основани на симпатия, уважение, общи интереси, духовна близост, взаимна привързаност и разбирателство. Но дали всички приятели са такива?
Понякога хората около нас не оказват никаква подкрепа. Освен това винаги има риск вместо близък приятел до вас да се окаже манипулатор, който търси само изгоди.
Обърнете внимание дали приятелството ви носи чувство на удовлетворение или, напротив, ви прави нещастни?
Говорим за четири типа поведение, които трябва да ви държат нащрек.
1. Клюкар
Този приятел може да изглежда адекватен за дълго време. Не само това, той е подкрепящ и дава съвети, когато е необходимо. Изглежда, че това е истински приятел, докато не започне зад гърба ви да разпространява лична информация.
Представете си, че сте казали на приятел нещо интимно за друг човек, надявайки се да пази тази тайна. Още повече, че разговорът не е бил с цел клюки зад гърба му, а за да поискате съвет какво да правите.
И изведнъж вашият приятел предава тази информация на трета страна, изкривявайки я като повреден телефон. В резултат на това се отприщва истинска лавина, която въвлича и други хора в скандала. И вие се оказвате лош приятел, защото обсъждате някого зад гърба му.
Трудно е да се каже защо приятел прави това, но може би тя/той просто обича да привлича вниманието към себе си, да играе с чувствата на други хора.
Възможно е да говорим за завист, която може да се успокои само ако вие бъдете унижени.
2. Лицемер
Този приятел изглежда двуличен. Когато сте сами, той изглежда възможно най-приятелски настроен: ще ви изслуша, ще ви пита какво очаквате от него и ще ви развесели. Но на публични места зад гърба ви (и дори във ваше присъствие) може да говори негативно за вас.
От такива приятели в компанията често можете да чуете пренебрежителни фрази за вас в духа: „Прекрасна шега ... ама за детска градина“.
Такъв човек винаги се стреми да ви унижи, уж случайно.
Най-лошото е, че той отрича, че целта му е по някакъв начин да ви обиди. Това, между другото, се нарича “газлайтинг“ Не се провежда на български - форма на насилие, което е вид емоционална манипулация, психологическо насилие, когато човек ви подлудява, като отрича, че е казал нещо.
Всичките ваши доводи се разбиват от неговата абсолютна невъзмутимост - той е убеден в своята невинност.
Приятелки пият кафе и обсъждат. Снимка: Getty
3. Герой
Този приятел ви привлича със самочувствието си. Вие смятате, че той може да е нещо като ментор за вас, който ще ви научи как да живеете, без да слушате мнението на другите.
Вярно е, че по-късно ще разберете, че той е просто самоуверен и в някои отношения показва нарцистични черти. Той е толкова уверен в правотата си, че не възприема мнението на другите (и вашето също).
Тези приятели отхвърлят гледната точка и усилията на другите хора. Те буквално налагат мнението си, смятайки се за истински спасители. „Кой друг, освен мен, ще ти каже, че тази прическа те състарява?“ И други „мъдри“ съвети често могат да се чуят от тях.
Те доминират в приятелството ви и ако искате да излезете от контрола им, ще станете враг номер едно.
4. Жертва
Те не носят пряка опасност, но ако направят някаква грешка, ако не изпълнят дадено обещание, го представят в такава светлина, че всички им симпатизират и съчувстват. В този момент вие може да се почувствате използвани.
Да вземем пример. Да приемем, че вашият приятел “жертва” се е включил доброволно да помогне за организирането на партито за рождения ден на вашето дете. Разчитате на него, но в решаващ момент той не изпълнява обещанията си. Когато искате да изразите недоволство от него, той започва да плаче, да обаснява, че се скарал с родителите си, не е спал цяла нощ и изобщо колата му се е развалила или е имало пожар. Всички около него съчувстват, а вие се чувствате излъгани.
Често това поведение се дължи на факта, че този човек ви ревнува и, дискредитирайки ви, се опитва да изглежда по-добър. В същото време той майсторски играе ролята на жертва.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари