Преспиването на малчуганите доста често представлява предизвикателство за родителите
Майка приспива детето си. Снимка: Shutterstock
Сънят е важна част от поддържането на добро здраве, но проблемите с него не са свързани само с напредването на възрастта. Децата често съкратяват времето си за почивка, а това прави недоспиването част от вашето ежедневие.
Настъпили време за лягане, детската стая може да се превърне в истинско бойно поле. В повечето случаи те са упорити и държат на това да не си легнат навреме. Но ако последвате тези 10 съвета, може и да успеете да спечелите битка и да се насладите на пълноценен сън.
Децата трябва да лягат винаги навреме. Снимка: Shutterstock
Твърди се, че децата се нуждаят от 9 до 11 часа сън всяка нощ. Разбира се обаче всяко дете е различно. Ранобудните деца ще стават рано, дори и да ги сложите да спят по-късно, а нощните птици няма да заспят, докато тялото им не е готово.
Ето защо родителите трябва да определят отговорно време за лягане, към което детето да може да се придържа и което му позволява да спи достатъчно и да се събужда навреме.
Времето за събуждане зависи това колко сън е необходим на детето ви и в колко часа си ляга. Най-добре е да се създаде режим на събуждане още в предучилищна възраст, за да се предотврати стресът за родителите в бъдеще.
И не забравяйте да спазвате последователно графика. Да позволите на детето си да спи по-късно през почивните дни е награда и за вас и за него, но в дългосрочен план може да доведе до обратен ефект. Тези допълнителни часове сън ще затруднят организма му да се чувства уморен преди лягане.
Рутината е особено важна за бебетата, малките деца и децата в предучилищна възраст. Специалистите препоръчват след вечеря останалата част от вечерта да включва лека игра, баня, миене на зъби, приказка за лека нощ и след това сън.
Стремете се към успокояваща и релаксираща рутина, която създава идеалната атмосфера за лягане. Не след дълго организмът на детето ви ще свикне с изградения режим и заспиването ще бъде безпроблемно.
Когато нивата на известния хормон мелатонин са най-високи, повечето хора са сънливи и готови за лягане. Изследване от 2011 г. установява, че синята светлина от телевизионния екран, телефона или компютърния монитор може да попречи на производството му. Според друго проучавено от 2017 г. гледането на телевизия, играенето на видеоигри или използването на смартфон непосредствено преди лягане държи детето ви будно допълнително от 30 до 60 минути.
Препоръчително е и да не носите телефона си в стаята при детето. Вместо да прекарвате време пред екрана, четете вечер на малчуганите, за да може мозъкът им да почине.
Друг хормон, който играе важна роля за съня, е кортизолът, известен още като „хормон на стреса“. Когато нивата на кортизол са високи, организмът на детето ви ще бъде превъзбуден и заспиването ще е труден процес.
Насочете се към по-спокойни дейности преди лягане. Това ще предотврати излишните количества кортизол в организма на детето ви.
Меките чаршафи, затъмняващите стаята щори и относителната тишина могат да помогнат на детето ви да различава деня и нощта, което улеснява заспиването. Също така подходящата среда пречи на децата да се разсейват преди сън.
Сънят на детето ви не зависи само от светлината (или от липсата на такава). Температурата също е от значение. Нивата на мелатонин помагат да се регулира спадът на вътрешната телесна температура, необходим за заспиване.
Вие обаче можете да помогнете за регулирането на външната температура. Не завивайте детето си прекалено много и не настройвайте прекалено висока температура.
Успокойте плачещото преди сън дете. Снимка: Shutterstock
Призраците и другите страшни същества може и да не обикалят през нощта, но вместо да отхвърляте страховете преди лягане, обърнете внимание на тях заедно с детето си.
Ако простото успокоение не помогне, опитайте да използвате специална играчка, която да пази през нощта, или се престорете че пръскате стаята с спрей за чудовища. Добре е обаче да отделите време за тези разговори през деня, тъй като децата са достатъчно умни и с времето ще се научат по този начин да отлагат ранното заспиване.
Децата могат да имат проблеми с изключването на мозъка си за през нощта. Така че, вместо да увеличавате тази тревога, като настоявате, че е време незабавно да си легне, помислете дали да не се съсредоточите повече върху релаксацията и да поддържате спокойствието на детето си.
Опитайте да научите детето си на техника за дълбоко дишане, за да успокоите тялото му. Вдишване през носа за 4 секунди, задържане за 5 секунди, издишване през устата за 6 секунди.
Понякога и най-добре замислените ви планове просто не дават желаните резултати. Ако детето ви има проблеми със заспиването, сънува постоянни кошмари, хърка или диша през устата, то това може да е знак за някакви нарушения на съня или други здравословни проблеми.
Винаги се обръщайте към педиатъра си, ако имате някакви притеснения относно навиците за сън на детето ви.
Елена Николова по материали от Healthline
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари