Етапите, през които минават най-малките, и как да ги насърчим да преодолеят страховете си
Снимка: Shutterstock
Израстването е красиво приключение, особено в първите години от живота на детето, когато всяка малка стъпка е буквално постижение. Етапите, през които премина то между 12 и 24 месеца са може би най-запомнящите се.
В този период детето започва все по-умело да си служи с ръцете и краката, отдава му се фината моторика, с всеки ден показва нови и нови постижения, които радват и умиляват родителите.
Около първата година зрението му е вече достатъчно добро, което го прави по-смело и то започва да изследва околния свят, правейки своите първи крачки в него. И само за 12 месеца се научава да върши още толкова много неща.
В този период е важно да бъдете не само до него, но и да го насърчите всеки път, когато прояви смелост, за да преодолее страховете си. Ето какво да очаквате от детето между 12 и 24 месеца като двигателна активност.
Снимка: Shutterstock
От 12-ия до 18-ия месец: Опознава предметите
В този период децата се научават да играят с различни по размер и форма предмети/играчки и опитват да ги раздвижат чрез избутване, връщане, преместване, пъхане във вътрешността им на по-дребни неща и изваждане.
Истинските постижения обаче са на по-късен етап – чак към 3-4 годинки, когато те майсторски подреждат по-малките в по-големите, стремейки се да следват определена логика. На този етап по-скоро опознават възможностите им, както и своите.
Добре е да имат на разположение такива предмети и играчки, което ще им помогнат да се научат да работят с ръце.
След 12-ия месец: Катери се
Това е една от опасните игри, които карат възрастните да се притесняват толкова много. Но катеренето е и полезно, тъй като помага на децата да развият двигателна култура.
Качвайки се на леглото или на стола, те осъзнават как могат да използват тялото си, за да направят това по-лесно или бързо. А падането е урок, който им подсказва какво не бива да правят.
По този начин те задвижват много мускули и превръщат онова, което е тривиално и очевидно за възрастните, в наистина важно придобито умение.
След 16-ия месец: Използва мускулния си капацитет
Около тази възраст се смята, че детето вече се е научило да ходи. Което му помага да развие и използва мускулния си капацитет, който ще му е необходим през цялото детство.
То вече знае как да се изправя на крака, без да му помагате, защото осъзнава как да използва мускулите си. И често играе клекнало, не защото му е по-удобно, а защото инстинктивно се стреми да развие тези мускули, за да му служат още по-добре. Научава се също така да поддържа по-добър баланс.
В тази възраст много подходящи и развиващи са игрите с препятствия и тези, при които трябва да се пази равновесие.
От 15-ия до 24-ия месец: Научава се да тича
Ако трябва да бъдем честни, има особено активни деца, които правят това още с първото прохождане. Те всъщност не прохождат, а протичват.
След първоначалната радост от постижението на детето, родителите разбират какво точно означава да гониш наследника в парка постоянно, докато останалите деца играят кротко в пясъчника, и защо обувките на токче остават завинаги в миналото. Или почти завинаги.
Между 15 и 24 месеца децата откриват възможностите на своите крака. И започват да тичат, много да тичат. Това е важен етап, защото предполага не само баланс, но и двигателна и координационна компетентност, която предшества други движения.
Постепенно те ще станат много добри в това и ще се препъват и падат все по-малко. В този период се заредете с почистващи раните кърпички, шарени лепенки за драскотините и въпросните удобни обувки, за които стана дума.
От 15-ия до 20-ия месец: Открива танците
Или поне това, което много наподобява на танц. Когнитивната компетентност е изключително сложно умение, което не само допринася за двигателната активност, но и за осъзнаването и преместването на тялото в пространството.
В началото децата усвояват само ритъма – чрез подскачане и подрусване на тялото. Но колкото повече слушат музика, толкова по-голямо става желанието им да изразят емоцията си чрез танц.
Затова е изключително важно в този период да им пускате много музика, за предпочитане различна като жанр. Това не само ще ги стимулира да танцуват, но и ще ги обогати музикално.
Слушането на музика за децата е и начин да се успокоят, забавляват и движат.
Снимка: Shutterstock
От 18-ия до 24-ия месец: Започва да рита
Това е още едно голямо постижение. За което не бива да се карате на детето, тъй като е важно за растежа му. Ритането на топката у дома може и да счупи някой предмет, затова измислете алтернативни варианти, но само не го спирайте.
Това умение предполага, че детето знае как да балансира и вече може да го направи не само на два крака, но и на един, макар и за няколко секунди. Освен това, давайки му топка, която да ритне, стимулирате още повече тази негова способност.
В същото време му помагате да се възприеме в пространството, но вече и с друг обект.
Между 15-ия и 24-ия месец: Вече може да ходи назад
Друга голяма пространствена способност е да върви назад. Умение, което децата могат да придобият веднага след като се научат да ходят и което достига своя връх около двегодишна възраст (няма общовалидни правила, разбира се).
Добър метод да го научите да ходи назад, е като завържете играчка на връв, която то да дърпа, но не зад себе си, а обърнато с лице към нея. Така чрез игра, детето ще стане по-уверено и ще успява да върви без да се блъска или препъва.
Това развива и пространственото му мислене, тъй като то свиква да преценява какво има зад гърба му, за да не се удари в него.
Между 18-ия и 22-ия месец: Започва да изкачва стълби
Точно като катеренето, изкачването на стълби хвърля в паника родителите. Но и то е много важно, тъй като предполага по-голяма самостоятелност на детето.
Около 18-ия месец то е склонно да опита да се качва по стълбите, в началото хванато за ръка, след това придържайки се за перилата, а после и без опора. Слизането е по-трудно, изисква по-голям баланс и стабилност на краката, затова то остава за след няколко месеца.
Много важно е в тези първи опити да осигурите на малчугана безопасност, тъй като стълбите наистина крият някои рискове. Но го подкрепете в начинанието и му помогнете в началото, докато добие увереност и се научи как да прави това.
По материали от Pianeta Mamma
Уравновесените личности прекарват достатъчно време не само със самите себе си, но и със семейството, приятелите или партньора си.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари