Това е нормална стъпка в неговото емоционално и психологическо развитие
Снимка: Shutterstock
В една определена възраст почти всички деца започват да проявяват капризи, които понякога изправят на нокти родителите. Защо правят това и кога настъпва този период?
Капризите са своеобразна форма на протест, чрез която детето опитва да изрази намеренията си. Те могат да включват грандиозни изблици на гняв и разочарование, на плач, писъци, тропанe с крак и лягане по земята, даже и на улицата. Има деца, които в такива моменти чупят предмети, стават агресивни, а други започват да повръщат.
Коя е причината за всичко това? Ето отговорите на най-често срещаните въпроси и притеснения.
Защо проявяват капризи
Истериите са много чести при деца на възраст между 1 и 3 години. Това е така, защото социалните и емоционалните умения в тази възраст започват да се развиват. На децата често им липсват думите, за да изразят големите емоции, а в същото време нарастващата им независимост ги подлага на изпитание.
Следователно капризите са един от начините, по които изразяват и управляват чувствата и се опитват да разберат или променят случващото се около тях. Често така постъпват и по-големите деца, така че бъдете подготвени.
Понякога това е симптом, че малките все още не са научили по-подходящи начини за изразяване или управление на емоциите си.
Какво може да провокира това
Както при малките, така и при по-големите деца, има неща, които могат да увеличат вероятността да се стигне до истерии.
Темперамент: Влияе върху това колко бързо и силно децата реагират на неща като разочароващи събития. Тези, които лесно се ядосват, е по-вероятно да проявяват по-често капризи и в по-драматична степен.
Стрес, глад, умора и свръхстимулация: Това са ситуации, с които децата просто не могат да се справят.
Силни емоции: Тревогата, страхът, срамът и гневът могат да бъдат непреодолими.
Саморегулирането е способността да се разбира и управлява поведението и реакциите. Бебетата започват да го развиват около 12-ия месец. С порастването, децата ще стават все по-способни да управляват реакциите си и да се самоуспокояват, когато се случи нещо смущаващо. Резултатът е: малко капризи.
По материали от DonnaD
За да станем по-добри хора, трябва да се изправим пред погрешните си представи.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари