Може да ви се иска да избягате или закрещите, но по-полезно е да запазите спокойствие
Снимка: Shutterstock
Има моменти, в които пред детските капризи и прищевки, дори и най-търпеливият родител се оказва безсилен. Детето плаче, крещи, хвърля се на земята, а някои дори удрят главите си в стената. В такъв момент ви иде да избягате, да закрещите и вие, дори обмисляте по-безболезнен начин да се гръмнете. Познато ли ви е?
Не забравяйте, че това е просто фаза и скоро ще остане като далечен спомен, за който дори може да се сещате с усмивка и да разказвате забавни случки. Сега обаче не ви е до смях.
Страшните 2 години през повечето време се превръщат в ужасните 3, след това в 4, а даже и в 5. Няма точен момент, в който детето да започне и да спре с истериите, но най-често това се случва в този период. Добрата новина е, че все някога спира. Това трябва да си повтаряте като мантра, когато сте изправени пред подобна драма.
Ще ви помогнем и с още няколко полезни съвета, които могат да се окажат практични за преминаването ви през тази фаза заедно. Ето и 6 причини, които са в подкрепа на детските истерии. Защото капризите са всъщност и важна част за неговото здраве и емоционално благополучие.
Снимка: Shutterstock
1. Помага на детето да изрази емоциите си
Сълзите съдържат кортизол, хормонът на стреса. Когато плачете, освобождавате стреса. Установено е също така, че сълзите понижават кръвното налягане и подобряват емоционалното благосъстояние, стига да има близък човек в близък контакт. Всичко това важи и с пълна сила за децата.
2. Плачът му помага да се учи
Ученето е толкова естествено за децата, колкото и дишането, но когато детето не може да се съсредоточи или да слуша, обикновено има емоционален проблем, който блокира напредъка му, така че изразяването на емоционалното разстройство чрез крясъци, е част от този процес.
3. Така се противопоставя на вашето „Не“
Поставянето на ясни граници е важно за него, за възпитанието му и за вас също. Казването на „Не“ означава, че не се страхувате от емоционалната страна на родителството. А то пък се учи да се опълчва и също да казва „Не“.
4. Чувства се в безопасност
Истериите всъщност са страхотен комплимент, колкото и да не ви се вярва. Защото така детето ви дава възможност да съчувствате на тъгата му, приема ви като най-близкото същество. Разстроено от счупената бисквитка или неправилно обути чорапи, то си намира само предлог, за да получи любовта и връзката, от които се нуждае.
Снимка: Shutterstock
5. Истериите помагат в дългосрочен план
Понякога емоциите на децата биват изразявани по най-различни начини: агресия, трудности при споделянето, отказ от сътрудничество при най-прости задачи като обличане или миене на зъби. Всичко това са общи признаци, че детето ви се бори с емоциите си. Голямата истерия му помага да се освободи от усещанията, които могат да му попречат да осъзнае по естествен път своето „Аз“.
6. Ако истерията се случи у дома, има по-малък шанс да се повтори публично
Това също е нещо добро: едно е да контролираш подобна сцена в уединението на собствения си дом, съвсем друго - да го правиш в ресторант, магазин или къщата на приятел.
По материали от DonnaD
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари