Струва ли си да бързате, ако искате да кара за удоволствие, не за рекорди
Със зимни кънки на леда. Снимка: Getty
Всеки треньор ще ви каже, че ако мечтаете детето да влезе в големия спорт, тряабва от рано да стъпи на леда: колкото по-рано започне да кара кънки, толкова повече шансове има да успее.
Ако обаче иска да кара кънки за удоволствие, не за медали, ето няколко професионални съвета.
Педиатрите имат ясен отговор: най-рано може да до качите на кънки на: 4-5 години.
До тази възраст скелетът, връзките и сухожилията са повече или по-малко оформени. То може да се научи да контролира тялото си и да пази баланс.
Също така си струва да се вземе предвид здравословното му състояние. Ако има противопоказания, например валгус на краката, тогава кънките ще увеличат натоварването, а с това и болките.
От друга страна, всичко зависи колко време ще прекара на пързалката. Половин час седмично е едно, но три едночасови тренировки са съвсем друго.
В идеалния случай е най-добре да го поверите на треньор. Някои секции по фигурно пързаляне и хокей предлагат индивидуално или групово обучение. Занятията обикновено се провеждат 2 пъти седмично.
Баща показва на сина си как да спира. Снимка: Getty
Ако сте сигурни, че можете сами да научите детето, можете просто да му купите кънки и каска и да отидете на всяка безплатна пързалка. Но имайте предвид: ледът на закритите пързалки е по-гладък, отколкото на откритите. Ако ледът е пълен с неравности и рядко се полира, детето ще има повече затруднения да се научи.
Ако не сте сигурни, че това занимание ще му допадне, опитайте първо с кънки под наем.
Преди да започне да кара, детето трябва да загрее. Заедно правете кръгови движения със свити в коленете крака. Загрейте и ръцете. Направете няколко завъртания на тялото наляво и надясно, клекнете. Необходимо е ставите да се разтегнат, за да се подобри гъвкаността им.
- Уверете се, че детето не се държи за пингвина - той е като патерица. Разчитайки на него, то няма да преодолее страха. По-добре е да го държите за едната ръка, а другата да опитва да балансира.
Дете опитва да заеме правилна стойка. Снимка: Getty
- Първо го научете да заема правилна стойка: краката на ширината на раменете, ръцете разтворени настрани за баланс, коленете леко свити, тялото леко наклонено напред.
- Следващата стъпка: научете го как да пада правилно. Ако детето почувства, че губи равновесие, трябва да клекне още по-ниско, за да смекчи падането и да падне настрани.
- След това е време да го научите как да повдига крак - един по един и да го движи в полукръг, опитвайки се да останете на един крак.
- После следва друг урок: как да се отблъсква настрани и да прави независими стъпки. Покажете му стъпка като рибена кост и се уверете, че поставя кънките си правилно. Бъдете наблизо за да го държите с една ръка.
- И най-важното, научете го как да спира правилно. Най-лесният начин за начинаещи е да спре да натиска и да задържи равновесие, докато скоростта се забави, или да кара на зигзаг, което забавя движението. За тази цел трябва да завърти кънките успоредно една на друга, наляво или надясно.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари