6 причини, над които имате контрол
Майка с бебе на ръце. Снимка: Shutterstock
Ако преди бременността и раждането жената не е страдала от главоболие, след като бебето се появи на бял свят, тя може да получи пристъпи. Случва се често и е добре тя първо да анализира какво се е променило в начина й на живот, а след това и да потърси помощ от специалист.
Част от причините са свързани с хормонални промени и с начина на живот и на хране. Затова донякъде младата майка може да успее да се справи сама и и без лекарства.
Жена, която кърми. Снимка: Shutterstock
1. Главоболие при кърмене. По време на бременността в тялото настъпват хормонални промени.
Когато жената кърми, хормоналните нива все още са дисбалансирани. Пролактинът се произвежда в много по-големи количества от преди. Естрогенът, напротив, намалява. Известно е, че пролактинът „дирижира“ много други процеси. Когато кърмата секне, хормоните се нормализират. С това и главоболието преминава.
2. Мускулен спазъм. Когато кърми, жената седи с часове в неудобна поза - вратът и шията са напрегнати. Болка в главата може да се появи поради спазми в мускулите на врата и раменете. Жената може да изпита дискомфорт или остра болка, когато си завърти главата.
3. Хронично недоспиване. Младите майки страдат от постоянен недостиг на сън и винаги са недоспали. Безсънните нощи идват по различни причини – майката кърми бебето, то се събужда през нощта, плаче, има колики, неспокойно е, а по-късно започват да му никнат зъби.
Първата година от живота на бебето е свързана с хронична липса на сън и за двамата родители. Това, разбира се, може да причини главоболие. За да се чувствате добре, са необходими поне 7-8 часа сън на ден, твърдят сомнолозите.
4. Стрес. Жена, която наскоро е родила, често е в стрес. Ако раждането е било трудно, тя се възстановява бавно. Второ, начинът на живот се променя и той не е лек.
Трето, липсата на сън и хормоналните промени водят до емоционални сътресения. |
И не на последно място отношенията със съпруга могат да се променят и стават причини за конфликти.
5. Дехидратация. По време на кърмене жената трябва да приема повече течности, тъй като ги губи чрез кърмата. Следователно, забравяйки да пие навреме и достатъчно вода, тя страда от дехидратация. Това често води до постоянно главоболие.
6. Лошо хранене. Педиатърът Дан Бренън, доктор по медицина, изчислява, че до 20% от главоболията могат да бъдат свързани с лошо хранене. И след раждането жената е толкова преуморена, че спира да следи дали и какво яде.
Някои храни също предизвикват главоболие: кофеин (съдържа се в кафе, чай, какао), химически подсладители, мононатриев глутамат и нитрат, сол (в големи количества), студени напитки и храна (сладолед, ледено студена газирана вода).
Следователно е разумно младата майка да огледа менюто си, да се храни редовно и разнообразно и да прави всичко с мярка.
Но най-важното е да полага грижи за себе си, не само за бебето.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари