Как можем да засилим връзката и да се привържем
Баща, който е безразличен към бебето си. Снимка: Getty
Изповедта на един баща, останал анонимен в социалните мрежи, събуди много коментари и повод за размисъл. Ето какво написа той:
„Трудно ми е. Дъшеря ми се роди със здравословни проблеми и остана за няколко седмици в кувиоз, в интензивното отделение. Прогнозата обаче е добра, няма нищо страшно. С жена ми всичко е наред. Трудно ми е да призная, но не изпитвам нищо към бебето. Всъщност нямам никакви емоции: нито щастие от факта, че любимата ми жена и аз вече имаме дете и аз станах баща, нито тъга или безпокойство поради факта, че то има усложнения. Когато гледам дъщеря си, все едно гледам празен, бял лист хартия. Нищо. Няма значение дали гледам моето дете или някое друго дете в отделението. Тази моя безчувственост много ме притеснява.
Разочарована съм от себе си, че не усещам прилив на щастие и не изпитвам обич. Абсолютно не ме интересува дали дъщеря ми ще бъде изписана днес или след шест месеца. Не знам какво да правя и как да променя това. Или може би това, което се случва с мен, е нормално?”
Експертите смятат, че това наистина е нормално.
Някои родители буквално от пръв поглед., автоматично изпитват силна любов към детето си веднага след раждането му.
При други усещането за неразривна емоционална връзка с бебето не идва веднага. Понякога това е доста продължителен и болезнен процес, върху който трябва да се работи целенасочено.
Особено бавен е този процес при татковците, които за разлика от майките не раждат и не кърмят бебета - което означава, че не са свързани с него във физиологичен смисъл.
При майките пък дългото, трудно раждане и следродилната депресия могат да повлияят негативно на формирането на привързаност към новороденото.
Тогава и майките, и татковците ги обзема огромно чувство за вина. Това личи и от искрената изповед на този отчаян баща.
Не трябва да се паникьосвате, ако не почувствате веднага прилив на любов към новороденото. В същото време, ако ситуацията не се промени, е необходимо да потърсите квалифицирана психологическа помощ и няма от какво да се срамувате.
Баща гушка бебето си. Снимка: Getty
1. Най-ефективният начин е контактът “кожа до кожа”. Просто гушкайте голото бебе до себе си възможно най-често, вдишвайте аромата му.
2. Контакт “очи в очи”. Докато го храните, го гледайте право в очите - и между вас ще възникне емоционална връзка.
3. Говорете му. Малките деца обичат да им се говори и накрая да се усмихват в отговор. Не е възможно да устоите на тази усмивка.
Разказвайте му за всичко – за времето, за футболния мач, който сте гледали, за това какво смятате да сготвите за вечеря. Основното е, че то чува гласа ви и скоро ще започне да реагира на това.
Баща говори на бебето си. Снимка: Getty
4. Носете бебето в слинг или раница. Близкият физически контакт е чудесен начин да започнете да формирате емоционална привързаност.
5. Направете му масаж. Тази практика е добра за детето и помага за облекчаване на стреса и на двама ви.
Раждането на дете е като бомба, която е избухнала в живота ви и сте в шок. Не се притеснявайте, няма винаги да сте така напрегнити.
Тези първи около шест седмици са наистина трудни, дори бебето да няма здравословни проблеми. На всеки се случва.
Буквално всички родители се чувстват като вас. Просто изкарайте още няколко седмици. И тогава изведнъж ще установите, че чувствата ви към бебето лека-полека се събуждат, ще се научите да взаимодействате и всичко ще премине от само себе си.
Може би не всички родители се чувстват като този млад татко, но много от тях , макар и да не признават, изпитват подобни чувства. Това е в реда на нещата.
Самият факт, че този баща е забелязал, търси помощ и иска да промени това, показва, че е добър родител.
По материали на lifehacker.com, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари