Какво се случва в тялото на тийнейджъра, разказва педиатър-ендокринолог
Снимка: Guliver / Getty
За да спрете да демонизирате подрастващите, трябва да разберете през какви хормонални изпитания преминават в този период.
Двама специалисти хвърлят светлина върху този период.
Оля Уткина, основател на Клуба за родители на тийнейджъри Smartoctopus и педиатърът, ендокринолог и генетик д-р Наталия Белова, разказват и дават напътствия.
Пубертетът е много труден и научавайки по-подробно за цялата тази хормонална буря, определено ще изпитате повече съпричастност към тийнейджърите.
Началото на юношеството
Сега говорим, че пубертетът при момичетата започва от девет години, а при момчетата една или две години по-късно. Това е юношеска възраст, когато хормоните вече работят усилено.
Има обаче и предпубертетен период, който започва при момичетата на 6-8 години. При момчетата всичко се случва една до две години по-късно.
Тези термини звучат малко страшно, защото сме свикнали да мислим, че „тийнейджър“ – е всичко, което започва от 13-годишна възраст нагоре.
Е, средно се случва нещо подобно, само че не от 13, а от около 11, понякога от 10, но отделните „изригвания“ може да има и много по-рано.
От гледна точка на родителите какво се случва с детето в юношеството
Имат добро дете, което изведнъж се превръща в чудовище. Това чудовище реагира по съвсем различен начин.
Уж добре познават своето дете. Внезапно то започва да реагира на всеки поглед по съвсем различен начин.
Поглеждат го внимателно - лошо е. Не го поглеждат - жалко. Ако посегнат да го погалят не може. Да остане непогален - също е невъзможно. Не може и да го целуват. Не може дори да го прегърнат.
Ако обаче не го прегърнат, се оттегля в себе си и като цяло се обижда.
Не спи. Става в един часа следобед. Чувства се зле през цялото време. Стои някак летаргичен. Яде боклуци. Не спортува.
И освен това има изблици на лошо настроение, което не може да се обясни с нищо.
Той ту хлипа, ту без видима причина започва да се смее.
Естествено родителите се тревожат и се опитват да разберат защо рони сълзи, какво се е случило, как да помогнат. Докато разберат, той вече се смее.
Снимка: Guliver / Getty
За етапите на пубертета
Различаваме няколко етапа на половото развитие. В началото, когато започва производството на надбъбречните хормони, може да се появи окосмяване. Този процес може да започне много рано и може да се случи в предпубертетния период.
След това половите жлези започват сами да произвеждат полови хормони.
Какво знаем днес?
В мозъка има специални структури, отговорни за емоциите и поведението. Те са изненадващо чувствителни към половите хормони. И, когато започне производството им, той реагира. Това е доказано съвсем наскоро. Затова промените в настроението и нарушенията на съня дълго време оставаха необясними и се смятаха за просто тийнейджърски глупости.
Трудно е да си родител на тийнейджър
Тийнейджърът е голямо бреме за родителите, но е важно те да не изпускат юздите и да не си развалят отношенията с него. През този период е доста лесно това да се случи, защото, те искат да го върнат обратно към това, което е било преди.
Второ, непрекъснато му обясняват как трябва да бъде.
Бъдете много внимателни - много е трудно, когато детето ви е в състояние на хроничен стрес да разбере нещо от вашите обяснения, а още по-трудно по този начин да постигнете резултат.
Снимка: Guliver / Getty
Защо юношеството е по-лошо от бременността
Няма по-тежък период за организма. Нито бременността, нито менопаузата, нито една от тези хормонални промени не може да се сравни с юношеството по отношение на натоварването на всички органи.
Защо? Защото бременността настъпва при възрастни, при които всички органи вече са се оформили и хормоналните бури засягат изградените системи. При подрастващите хормоналната буря се комбинира с период на растеж.
За узряването на момчетата
Момчетата влизат в ранен, среден и късен пубертет (така наречените leith bloomers - които израстват късно и стават по-високи от тези в ранен пубертет). И страдат много.
Всяка промяна в тялото и външността е проблем за самочувствието на детето. Това бързо променящо се тяло, като правило, не се харесва на никого - нито момичета, нито момчета. И тук има проблеми, които тийнейджърите не винаги споделят с родителите си, но не пропускат да обсъдят с връстниците си. А какво ще им кажат те, какви думи ще използват и дали това няма да е травмиращо за тийнейджъра, родителите няма как да знаят.
Здравето на подрастващия
Представете си: всеки ден се събуждате и в тялото ви се случва нещо ново. Освен това то е неприятно - някъде са поникнали косми, пъпка, боли глава, след това боли сърцето, стомахът ...
Невъзможно е да заспите, невъзможно е да се събудите, невъзможно е да се концентрирате.
Вярно е, че това е труден период и се изисква много търпение от родителите, а понякога е необходима помощта на лекарите.
Трябва да намерите добър лекар, защото има неща, които се нуждаят от внимание. Например, ако юношата има болки в коляното, трябва да ограничи спорта, но и да се консултира с ортопед и да направи куп изследвания.
Ако е нисък, трябва да разберете - наистина ли е просто късен пубертет или става дума за хормонални промени, които изискват корекция.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари