Ако не може да се осигури абсолютна безопасност за децата и майките, имунизации не бива да се правят
Новородените получават първите си две ваксини в родилния дом, а следващи не се правят – отлагат се, тъй като детските консултации няма да работят до края на извънредни мерки, наложени заради пандемията от коронавирус.
Първите две задължителни ваксини се слагат още в родилния дом. Това са тези срещу туберкулоза (БЦЖ) и хепатит Б.
"Тези ваксини продължават да се правят." Това потвърди преди дни д-р Румен Велев, директор на акушеро-гинекологична болница "Шейново".
Следващите имунизации, които се правят при личния лекар, са отложени. Изключения не се правят, защото се спазва заповедта на Министерството на здравеопазването, което отмени детските консултации за времето на карантината.
"Хората в здравното министерство трябва да кажат какво правим с ваксинирането като цяло. Ако не ги правим, защо и какъв е рискът", този въпрос постави доц. Любомир Киров, председател на сдружението на общопрактуващите лекари. Той припомни, че наскоро у нас (до ноември 2019) имаше епидемичен взрив от морбили. А извънредната имунизационна кампания срещу заразата през октомври обхвана над 12 000 ученици в пет области на страната (Бургас, Монтана, Пазарджик, Пловдив и Сливен). Срещу морбили, рубеола и паротит децата се ваксинират от тринайсетия месец, а реимунизацията е на 12-годишна възраст.
" Откакто избухна епидемията имунизациите са спрени. Анализираме много сериозно въпроса, защото вече има данни за епидемии от детски паралич в Пакистан и Афганистан. Забелязват се случаи и на морбили", каза директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев на брифинг на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса.
Специалистите са обмисляли създаването на зелени зони за ваксинация - няколко ДКЦ-а в някои от областните градове, където да се извършва имунизацията на децата. Предложението е отпаднало, след като Световната здравна организация е публикувала анализ, в който организацията препоръчва да се изчака още с имунизациите.
„Ако не може да се осигури абсолютна безопасност за децата и майките, не бива да се слагат ваксини“, категоричен бе проф. Кантарджиев.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари