Въпреки всички трудности, да родиш дете на 35+ има своите предимства
Снимка: Getty
На каква възраст е най-добре за жената да стане майка — на 18, на 25, на 40?
Това е толкова индивидуално, че мненията винаги ще са различни и спорни – всеки би изтъкнал плюсове и минуси в полза на тази или онази възраст, би привел личен опит. За предимствата това да се случи по-рано сме писали много. Сега даваме думата на специалисти и цитираме личния опит на една майка за плюсовете да родиш дете на 35+ , което в днешно време се случва все по-често.
Готова си да бъдеш майка
Пътувания, партита, работа - всичко това след 30 все още мами, но не като на 25. Бъдещата майка вече е успяла завърши, да поживее, да пътува ... Време е за съвсем ново преживяване. Разбира се, на всяка възраст жената ще съжалява малко за своя свободен и безгрижен живот, но с напредване на възрастта тя все по-ясно определя приоритетите си и по-добре разбира кое е важно и кое не.
Тя има на какво да научи детето си - планира как ще го образова и знае на къде ще го насочи. И едва ли ще го остави на родителите си за отглеждане като се задоволи да го вижда от време на време.
На тази възраст часовникът тиктака особено силно и жената все повече иска да стане майка. Обществото в лицето на родители, съседи, приятели постоянно подпитват, защото очакват това от нея. Тя е не само физически зряла за майчинство, но е готова за това и психологически, и емоционално.
И прекрасно разбира, че ще има безсънни нощи, че животът ще се промени завинаги и, че ще ѝ бъде трудно. Но знае, че си заслужава.
Отговорна е към бременността си
От медицинска гледна точка оптималната възраст за бременност и раждане е между 21 и 28 години. Но напоследък все по-често това се случва на 35+. Известно е, че късната бременност е свързана с по-висок риск от възможни патологии при детето или майката. Но тя обикновено подхожда отговорно, подготвя и планира бременността си. Внимателна е към предписанията на лекарите, взема необходимите витамини и добавки, прави нужните тестове, прегледи и изследвания, което намалява риска от усложнения. Такова е и отношението ѝ към към здравето и развитието на вече родено бебе.
Някои проучвания сочат, че жените над 35 години не са така склонни към следродилна депресия, в сравнение с по-младите. Друг плюс е относително ниският процент на раждания със секцио. Това се дължи на по-спокойното и по-съзнателно поведение на жената по време на самото раждане.
Стабилна материална основа
Финансовата стабилност е ключово предимство на късното майчинство. Много дори вярват, че то е единственото. До 30-годишна възраст човек, по правило вече не само не зависи от родителите си, но може и да им помага.
Често жилищният въпрос вече е разрешен или се приближава към решение. Тоест има къде да живеете, какво да ядете и какво да облечете. Като цяло сте на ясно откъде ще идват парите за следващите няколко години. Това е основата, на която семейството стъпва, за да посрещне новия живот.
Децата са скъпо удоволствие. Образователни играчки и книги, удобни дрехи и обувки, занимания и забавления струват много. И колкото по-голямо става детето, толкова повече пари са необходими.
Ако за бебето е най-важно де е преоблечено, сухо, а мама да е наблизо, по-голямото дете, освен ежедневния комфорт, се нуждае от добро образование, занимания за свободно време и още и още ... И това е по силите на майка, която вече се е реализирала в професионален план.
Снимка: Getty
Няма да сте черна овца
Късното майчинство винаги поражда дискусии. Няма съмнение обаче, че такива са съвременните тенденции, особено в големите градове.
Ако женато роди по-рано, това на практика ѝ гарантира социална самота: всичките ѝ приятели ще бъдат заети с учене, партита и пътувания. Те ще имат весели, безгрижни дни, а младата майка ще трябва само да се грижи за детето. Така, дори приятелки, които са имали много общи занимания, се разделят.
Докато след 30 години много млади жени или вече имат деца, или имат сериозни планове за тях - във всеки случай ще бъдете на една и съща вълната с приятелките си. Ще имате нови теми за дискусия. Като цяло, ставайки майка на тази възраст, определено няма да се чувствате като черна овца.
Тотален рестарт
Към 35-годишна възраст човек често си мисли, че всички радости не са съвсем отминали, а някак са избледнели. Животът като че ли изтича, превърта се в посока пенсиониране. От къщи на работа, от работа - вкъщи, срещи с приятели, ваканция, Нова година и - всичко отначало.
Отпуската по майчинство е радикална промяна, но в същото време ефективна възможност да направите пълен рестарт. Да видите истинските си желания и нужди, да погледнете по нов начин на работата, семейството и себе си. Често се случва по време на майчинство жените да започнат да правят това, което наистина харесват, да намерят отново своето призвание или изкуство.
Децата дават втори живот: те помагат да се измъкнем от рутината и дори ако това е заместване на една рутина с друга. Подобна промяна често е абсолютно необходима. Нови емоции, нови впечатления, нова обстановка очакват бъдещата майка, но всъщност - съвсем нов живот.
Разказ от първо лице
Ела, става вайка на 37 г. и разказва за личния си опит.
След три месеца безсънни нощи, блъскайки главата си в рамката на вратата от умора, все още се радвах, че станах майка. Постоянно плачещото бебе ме побъркваше, исках да спя по цял ден, но интуицията ми подсказваше, че всичко ще мине, че няма да трае дълго. Сетих се каква бях преди десет години - силно, младо момиче, което току-що беше започнало кариерата си. Тогава най-вероятно нямаше да издържа на това натоварване и постоянно усилие. Щях да плача или да крещя.
Като просто правех това, което трябваше. Детето ми е дълго чакано, а по време на отпуската по майчинство никога нищо не ми е липсвало. Преди да забременея имах много различни проекти. Когато родих, въобще не исках да работя, исках напълно да се посветя на бебето да да наблюдавам как расте.
Струва ми се, че някъде около 30-годишна възраст човек наистина се отделя от родителите си, осъзнава себе си като отделен човек, който има свой собствен живот и желания. Това е наистина зряла възраст. И е много готино да отглеждаш дете, когато се чувстваш зрял и самостоятелен.
С всички финансови предимства на късното майчинство, лично за мен има един съществен недостатък: това е здравето, което не е като на 20, когато е имало възможност да си родите още няколко деца. Сега, уви това не е възможно.
И не на последно място, избрах най-добрия баща за детето си. Търсих го през половината си живот, и го намерих.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари