Хипотиреоидизмът може да се прояви на всяка възраст
Снимка: Getty
Фонтанелата на бебето не се затваря в срок, смяната на млечните зъби се бави, то е видимо по-ниско от връстниците си ... това може да се дължи на бедната на йод храни и на проблеми с щитовидната жлеза.
Хипотиреоидизмът се характеризира с намаляване функцията на щитовидната жлеза и липса на нейните хормони. Той може да бъде вроден и това се установява при неонаталния скрининг ( изследва се кръв от петичката на новороденото).
Може обаче и да се отключи по- късно и рядко се „хваща“ на време, в началните етапи. А колкото по-рано забележите неговите признаци, толкова по-вероятно е да избегнете нарушения в развитието на детето, обяснява ендокринологът д-р Иля Магер.
Основната причина за заболяването е недостиг на йод в организма. "Дефицитът на йод остава най-сериозният проблем на цивилизацията както при децата, така и при възрастните", разказва специалистът. В същото време не само психическото, но и физическото развитие на детето страда от йодния дефицит.
Можете да подозирате, че нещо не е наред по промените във външния вид на детето.
На 1,5 години фонтанелата на черепа все още не се е затворила
Обикновено малката фонтанела на задната част на главата трябва да си затвори до 3 месеца, а теменната - не по-късно от 1,5 години.
Ако детето вече е на 2 години, но все още усещате пулсация в горната част на темето, поговорете с педиатъра за това.
На 5 години е доста по-ниско от връстниците си и расте бавно
През първите 5 години от живота растежът на детето се осигурява главно от хормони на щитовидната жлеза. То средно трябва да добавя 4 сантиметра към ръста си всяка година. Ако то расте по-бавно, консултирайте се с лекар.
Снимка: Getty
На 6-7 години - млечните зъби все още не са сменени
На 6-7 години като правило започва смяната на млачните зъби: първо се сменят резците.
Според лекарите забавянето на този процес трябва да е предупредителен сигнал. Той важи с по-голяма сила дори от забавения пробив на първите зъбки.
Ако това е единственият признак, който забелязвате, не е необходимо незабавно да тичате при ендокринолога - започнете със стоматолога. Ако той подозира хипотиреоидизъм, ще ви насочи към специалист.
На 13-14 години - не започват да се изявяват вторични полови белези
Момичетата се развиват физически по-рано от момчетата. Има приблизителни срокове. Ако момичетата над 13 години и момчетата над 14 години нямат вторични полови белези: окосмяване в интимни места, гърди при момичета, брада и мустаци при момчета, може да се предположи забавяне на половото развитие. Една от причините е хипотиреоидизмът.
Други признаци, които издават хипотиреоидизма
- Отекло лице.
- Голям език със следи от зъби - детето непрекъснато го хапе.
- Голяма глава с къси ръце и крака - тялото се развива непропорционално.
- Задебелена кожа.
- Наднормено тегло, до затлъстяване.
- Хронична умора, нарушено психично здраве и умствено развитие.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари