Какво да (не) правите съветва педиатър
Снимка: Shutterstock
В кожата на детето или пък върху вас откривате кърлеж. Какво да (не) правите съветва педиатърът Сергий Бутрий.
1. Махнете го възможно най-бързо. Не бива да се разхождате с часове и да се чудите къде да търсите медицинска помощ. Защото колкото повече време губите, толкова рискът от зараза се увеличава.
2. Отстранете го правилно. Хванете го здраво с пинсета или през марля, възможно най-близо до кожата, където се е впил. Дръпнете, като не бива да откъснете главата със смукалото, нито те да останат забити в кожата. Ако все пак се скъса, издърпайте остатъка внимателно с пинсетата.
3. Следете в следващите седмици за прояви на зараза – главоболие, умора, повишена температура. Ако се явят, се консултирайте със специалист.
4. Ако кърлежът е смукал повече от 36 часа и ако е особено едър (над 4 мм.), може да се наложи профилактично прием на антибиотик. Лекарят вероятно ще ви посъветва това, ако детето е над 8 години.
5. Ако на мястото, където е бил забит кърлежът, по кожата се явят признаци за инфекция – зачервяване и болка или температурата се повиши, намажете мехлем с антибиотик. Мазането се прави по няколко пъти на ден в продължение на седмица.
6. Следете общото състояние на детето в продължение на месец-два. Ако се яви какъвто и да е здравословен проблем, предупредете лекаря, че може да е свързано с ухапване от кърлеж. Може да се наложи детето да се изследва, за да се разбере дали не е заразено с някоя от болестите, които кърлежите пренасят.
7. През този сезон има много кърлежи. При разходка в парка и гората, използвайте репеленти. При връщане в къщи, не пропускайте внимателно да разгледате цялото тяло на детето, преди да го сложите да спи, както и вашето.
8. Не смятам, че е необходимо кърлежът да се носи в лаборатория, за да се изследва. Изследването дали е приносител на зарази, лекарите на майтап наричат „Диспансеризация на кърлежа“. Никъде в света тази информация не се използва за лечение на пациенти. Тя има значение единствено за епидемиолозите.
9. Ако кърлежът е останал впит в кожата по-малко от 36 часа (обикновено се познава по това, че е по-малък и не е пълен с кръв, тялото му е плоско, а не като капка и трудно може да се смачка), рискът от зараза е малък.
Ако е смукал повече от 36 часа, антибиотичният курс обикновено е задължителен.
10. Няма как да предотвратите инфекциите, които кърлежите пренасят. Има обаче начин да се предпазите от ухапване или да реагирате бързо като махнете кърлежа от кожата. Няма надеждна профилактика нито преди това, нито след това.
Изследването на кърлежа не променя тактиката на лекаря. Може за го занесете в лаборатория, само, за да се успокоите. Ако анализът се окаже отрицателен, ще сте спокойни. Ако обаче е положителен, рискът детето да се е заразило, а още повече да се разболее, не е особено висок. Родителите обаче ще се тревожат при всяко повишаване на температурата и ще се вглеждат във всеки детайл дълго след това.
Така че всеки сам решава дали да даде кърлежа за изследване. От гледна точка на доказателствената медицина, няма смисъл, нито полза. Такива са и международните препоръки, пише deti.mail.ru.
Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари