6 прости трика ще са от помощ
Снимка: Guliver / iStock
Когато детето боледува, става капризно, а даването на каквото и да е лекарство е истинско изпитание за родителите. Когато предписаните медикаменти са повече, задачата става с повишена трудност. Дори възрастните, които знаят, че медикаментите са единственото спасение, с мъка гълтат хапчета. Децата нямат никаква мотивация и за тях е по-трудно да повярват, че лекарството ще им помогне да се почувстват по-добре и обикновено отказват да го пият.
Просто, трябва да знаете как да убедите хлапето.
Ето няколко трика, които ще са от полза.
Обяснете му как лекарството помага
Разкажете на детето защо е наистина важно да приема лекарствата, които лекарят му е предписал. Обяснете му, че това не е, за да се хареса на родителите или да получи награда. Въпреки, че това е допълнителна мотивация.
На първо място то трябва да разбере, че лекарството ще му помогне да се излекува. И когато това се случи, ще отиде отново на детска градина, ще се разхожда и ще играе, ще яде любимия си сладолед.
Ако се карате, заплашвате или напъхате на сила таблетката в устата, нищо няма да постигнете. Кажете му най-спокойно, че искате много то да оздравее възможно най-скоро.
Дайте му право на избор
Попитайте вашия лекар коя форма на лекарства е най-подходяща за възрастта на вашето дете. Обикновено няма голяма разлика между сироп и хапчета. След това накарайте хлапето само да избере. Може би шарените хапчета ще му допаднат повече. Или пък капсулите. Сиропът определено ще бъде оценен високо, защото е и сладък.
Има широк избор и при вкуса на лекарствата. Нека детето ги избере само. То ще се радва да вземе толкова важно решение. И рискът след това да каже, че лекарството гадно и да го изплюе, е много по-малък. Нали си го е избрал сам.
Снимка: Guliver / iStock
Оставете детето да вземе друго важно решение. Нека само да реши къде ще пие лекарството: в кухнята или на дивана пред телевизора, докато гледа любимата анимация.
Бъдете креативни
Трябва да проявите въображение, за да прилъжете детето. Извадете любимите му чаши с анимационни герои, цветни лъжици и други прибори. Пиенето на сироп за кашлица от същите чаши и лъжици ще бъде много по-приятно, отколкото от обикновена мерителна лъжица.
А хапчетата и капсулите могат да станат част от играта. Поканете го да влезе в ролята на лекар и да лекува любимите си кукли и мечета. Нека първо да им даде хапчета, а след това да изпие своите.
Давайте лекарства с храна
Лекарства, които трябва да се приемат преди или по време на хранене, е добре да дадете заедно с любимите лакомства на хлапето (вместо с обичайния обяд). Или смесете лекарството с нещо вкусно.
Таблетките могат да се смачкат и стрият на прах и да се добавят към киселото мляко.
Смесете сиропа със сладко или с мед. Така детето няма да усети вкуса на лекарството и ще се разсейва от мисълта, че сега яде нещо гадно.
Не правете обаче грешка да разтворите лекарството в цяла чаша вода. Хлапето едва ли ще успее да я изпия цялата. А вие няма как да разберете дали е приело пълната доза или не.
Не го лъжете
Не заблуждавайте детето и не крийте, че му давате лекарства с храна. В крайна сметка, когато то усети вкуса им, ще бъде обидено от измамата. Може да откаже да се храни въобще.
Внимавайте да не се задави
Докато се опитвате да дадете на детето лекарство, като го смесвате с храна или си играете, мислете и за безопасността. Ако таблетките са твърде големи, може да се задави. Това ще го уплаши и след това ще откаже да пробва отново.
Разделете хапчето на две. След като глътне едната половинка, изчакайте. Едва след това дайте следващата доза.
Детето трябва да приема лекарства само докато е право или седнало.
Мона Василева
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари