Когато психиката подвежда тялото и включва в работа хормоните
Жена, която мечтае за бебе. Илюстрация: Shutterstock
Фалшивата бременност, известна в медицината като псевдоциезис, е феномен свързан с психиката. Жената е убедена, че очаква бебе, а всъщност въобще не е бременна. Мозъкът й обаче започва да мами тялото.
Понякога жената стига до момента, в който може дори „да усети“ движението на плода в утробата си и тогава може да преживее нещо като фантомно раждане.
Защо това се случва, обяснява психологът Лидия Федорова.
Състоянието е изключително рядко. Среща се при 1-6 на 22 хиляди реални бременности.
Фалшивата бременност се открива, като правило, след като жената направи тест за бременност - той се оказва отрицателен, въпреки че тялото й дава всички сигнали, че се подготвя за раждане.
Гърдите и коремът й се увеличат, тя има позиви за повръщане, гади й се, може дори да има лактация. Менструацията не идва - в крайна сметка хипофизната жлеза през това време активно увеличава производството на хормони, които подготвят тялото за раждане на бебето.
Фалшива или по-скоро симптоматична бременност се среща и при мъжете - нарича се кувейд и обикновено се проявява в последния триместър на бременността на съпругата или, когато дойде време тя да ражда.
Лекарите регистрират такива симптоми при съпруга като наддаване на тегло, гадене, мигрена, болки в гърба и корема.
Жена, която мечтае за бебе. Снимка: Shutterstock
Псевдоциезисът е резултат от страстното желание на жената да има дете. Или, напротив, може да бъде причинен от силен страх от евентуална бременност.
„Фалшивата бременност е един от най-ярките примери за тясната връзка между психиката и тялото, обяснява Лидия Федорова. - Очакването на бременността и на раждането са едно от централните събития в живота на всеки човек , независимо от пола. То бележи окончателния преход от детството към злялата възраст и поемането на родителската роля.“
Във всички култури и народи тази тема е оцветена и натоварена с толкова много неосъзнати фантазии, че зарядът им може да задейства съответните процеси в организма.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари