Причините: вирусни инфекции, чуждо тяло в гърлото, рефлукс, възли по гласните струни, алергии
Илюстрация: Getty
Дрезгавостта и басовите нотки, които се чуват в гласа на детето, заслужават голямото внимание от страна на родителите и налагат консултация със специалист. Причините могат да са най-различни: вирусни инфекции, чуждо тяло в гърлото, рефлукс, възли по гласните струни, алергии ...
Как да се ориентират и какъв специалист да търсят родителите, разказва педиатър.
Гласът всъщност – това са звукови вълни. Те се произвеждат, когато въздухът преминава през глотиса на ларинкса, а гласните струни са затворени. Колкото по-къси и по-тънки са връзките, толкова по-висок е гласът. И колкото по-гладки са те, толкова по-чист е тонът.
Неравните гласни струни и удебеленията по тях пречат на движението на въздуха и създават препятствия по пътя му, което веднага се отразява на височината на гласа.
При децата често гласът става дрезгав, тъй като
лигавицата на ларинкса е много нежна,
пронизана от много кръвоносни съдове и поради това се подува по-лесно. Относително малкият размер на ларинкса и близостта на дихателните пътища също допринасят за развитие на възпаления.
Инфекция
Най-често децата имат проблеми с гласа поради инфекциозно възпаление на дихателните пътища, което засяга и ларинкса - ларингит. „Виновни“ са вирусите на грипа, парагрипа, аденовируса и риновируси, както и вирусите на морбили и варицела. Много по-рядко това се дължи на бактериална инфекция.
Гласът се променя, тъй като възпалението на ларинкса, гласните струни и фарингеалните стени е придружено от оток, стесняване на глотиса и рязко ограничаване на подвижността на гласните струни.
Обичайната диагноза в такива случаи е фаринголарингит (възпаление на фаринкса и ларинкса), а ако са възпалени и небните сливици, се говори за тонзилит.
Алкалните инхалации чрез пулверизатор или инхалатор помагат за облекчаване на възпалението, а в някои случаи и само според указанията на лекар, се включват и хормонални лекарства.
Лекарят ще препоръча и противовъзпалителни лекарства, ако е необходимо - антибиотици, на деца с предразположеност към алергии се предписват и антихистамини.
Чуждо тяло
Възпалението обаче може да бъде и неинфекциозно - ако в ларинкса попадне малко чуждо тяло. Постепенно около чуждия предмет се развива оток, поради което луменът на ларинкса се стеснява. Явява се кашлица, а дишането се затруднява. Ако чуждото тяло не бъде отстранено навреме, може да се добави и инфекция.
Симптомите са треска, повишена кашлица и появата на храчки, на фона на дрезгав глас. При първото подозрение за нещо подобно трябва да се свържете с УНГ лекар. Той ще отстрани чуждото тяло и ще препоръча средства за облекчаване на възпалението.
Рефлукс
Ако дете се оригва често с кисел дъх и има дрезгав глас, трябва да се консултирате с гастроентеролог.
Възпалението на гласните струни може да възникне на фона на нарушения в работата на стомашно-чревния тракт. Обикновено такава пречка е гастроезофагеалният рефлукс (оригване). В този случай киселинното съдържание от стомаха се изхвърля в средната и горната част на хранопровода, от него в ларинкса.
Постоянното излагане на гласните струни и стените на ларинкса на агресивно киселинно съдържание, провокира възпаление, причинява кашлица, дрезгав глас, болки в гърлото.
Консултирайте се с гастроентеролог. Ако диагнозата се потвърди, на детето се предписва подходящо, доста дългосрочно лечение. Лекарят ще препоръчва да промените диетата и режима. Детето трябва да се храни не по-късно от 3 часа преди лягане и да не тича, да не се навежда или да не лежи един час след хранене.
Случва се, че дрезгавостта да се появи след събуждане: достатъчно е детето да се изкашля и гласът се връща към нормалното. Причината за това е сухият въздух и изсушаването на лигавиците на гласовия апарат. Овлажняването на въздуха в стаята ще реши проблема.
Снимка: Getty
Напрягане на гласа
Често дългосрочното вокално натоварване, което възниква при крещене и пеене, води до нарушение на гласа. Гласните струни са силно напрегнати и сякаш „бият“ една в друга. Микротравмите на деликатната им лигавица водят до оток, който с течение на времето на мястото на най-близкия контакт (в средата) се трансформира в удебеляване – възелчета. Поради тях затвореният глотис придобива формата на пясъчен часовник.
В ранните етапи, през първата година от развитието, възлите са все още меки, така че гласовите нарушения може да не бъдат забелязани. След около 2 години, възлите започват да се втвърдяват и се разпространяват по цялата дължина на гласните струни. Амплитудата им на трептене намарява значително и вече не е възможно да не забележите дрезгавостта на гласа.
Поради втвърдяването на възлите е много трудно да се лекува този проблем, така че родителите на малките хлапета, които обичат да крещят, трябва да бъдат внимателни. Да се свържат с УНГ-специалист възможно най-скоро, щом гласът на детето се промени. Тези, които се занимават професионално с пеене, също са изложени на риск.
Препоръчва се гласова почивка (мълчание), физиотерапевтични процедури и медикаментозно лечение, предписано от лекар. Трябва също така да избягват „шумното“ шептене , тъй като то прекомерно напряга гласните струни. Нодулите могат да се лекуват и хирургически, но тази мярка не винаги е ефективна.
Ако проблемът е свързан с лека възбудимост, прекомерна емоционалност и хиперактивност, се консултирайте с невролог. Лекарят ще предпише успокоителни. Потърсете помощ от детски психолог, който помогне е ще ви насочи как да коригирате поведението на крещящото дете, преди да има усложнения.
Алергии
Причината за дрезгавостта на гласа може да бъде и алергична реакция. При такъв сценарий ще бъдат открити и други симптоми на алергия: кожни обриви от малък обрив до големи червени петна, често конюнктивит или хрема.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари