12 съвета, които ще ви спасят
Снимка: Shutterstock
Лекарствата в таблетна форма са измислени, за да помагат на болните да се лекуват в домашна обстановка и в много случаи заместват инжекциите. Обикновено е лесна работа да ги пием, но и с тази дейност е важно човек да бъде внимателен и докато ги гълта, да не се отвлича със странични неща, разговори и смях.
Преглъщането им е елементарно с чаша вода - тя помага на хапчето да попадне в стомаха, а не в дихателната тръба. Но, ако от невнимание тази неприятност се случи, околните трябва да знаят как да действат, за да не остане таблетката заседнала в гърлото.
Задавяне с таблетка може да се случи, ако:
- по време на приема се задавим;
- приемаме лекарството набързо;
- закашляме се или се изплашим по време на гълтането;
- хапчето залепне за гърлото.
Когато таблетките са прекалено големи, е опасно да се гълтат без вода, защото при преминаването им през стомашно-чревния тракт може да разруши слизестата ципа и стените на хранопровода.
Ако са запушили гърлото, трябва бързо да се окаже помощ, защото наличието на чуждо тяло в дихателните пътища е опасно и заплашва да наруши дишането. Това може да се изрази в:
- Продължителни пристъпи на кашлица;
- Недостиг на въздух;
- Запушване на дихателните пътища;
- Задушаване;
- Спазми;
- Развитие на отоци.
Особено големите хапчета са реална опасност болния да се задуши, затова, ако до него няма друг човек, той трябва да ги приема точно, както е предписано и да внимава, за да не раздразни гърлото си.
Ако дишането се затрудни и таблетката не попадне в стомаха
Снимка: Shutterstock
Всички знаят, че чужд предмет се отстранява от гърлото, като се опитате да го „изкашляте“ леко. Но ако хапчето е залепнало и не се получава?
- Ако болният е погълнал таблетка с голям размер и не успява да я преглътне, нито да я изплюе, трябва бързо да изпие някаква течност – вода, сок, чай – течността ще разтвори таблетката или ще помогне за отлепването ѝ от лигавицата.
Не бива напитката да е газирана или спиртна, защото мехурчетата дразнят лигавицата и само влошават състоянието на пациента, а алкохолните напитки, когато се смесват с лекарства, могат да предизвикат остра алергична реакция.
Освен това, когато след приема на алкохол таблетката се разтвори в стомаха, болния го застрашава интоксикация.
Има различни мнения по въпроса може ли таблетките да се пият с прясно мляко – тъй като в някои случаи това може да не е безопасно, лекарите не препоръчват млечните продукти да съпътстват приема на лекарства.
- Ако нямате под ръка подходяща течност, можете да преглътнете таблетката със залък хляб или парченце варен картоф. Не бива да гълтате големи хапки храна, защото те допълнително ще утежнят положението, тъй като гърлото е прекалено сухо.
- Ако малко дете се задави с хапче, вземете го на ръце, обърнете го и го ударете лекичко по гърба – потупването трябва да става, когато детето издиша.
- Ако таблетката е попаднала в горните дихателни пътища, пробвайте да я изплюете с помощта на рязко издишване. За целта е нужно да съберете бавно въздух в дробовете, при което постепенно се навеждате напред, а после рязко да издишате и да се изправите. Може някой ваш близък да ви удари по гърба, но ако сте наведени напред, иначе от удрянето по гърба няма смисъл.
Помнете, че всяко сътресение на тялото може да допринесе за попадането на таблетката още по-навътре в дихателните органи, затова всякакви манипулации за оказване на първа помощ трябва да стават, когато човек е наклонен напред.
- Ако положението рязко се вложи, незабавно се обърнете за помощ към най-близката поликлиника или болница. В зависимост от сериозността на ситуацията и дълбочината на проникването на хапчето в дихателните органи тя може да бъде извадена с подходящи инструменти, например дълга пинсета за фарингоскопия, или езофагоскоп за езофагоскопия.
В особено тежки случаи може да се наложи хирургична намеса.
Не се опитвайте никога да направите манипулация сами или с нещо друго, боравенето с инструменти е работа на лекарите в специализирани медицински заведения.
Как е правилно да се приемат лекарствени средства
За да се избегнат нещастни случаи, трябва да се спазват няколко прости правила:
- По време на приема на таблетката недейте да говорите, да се смеете, да се храните или да отвличате вниманието си;
- Всякакви лекарства за вътрешен прием се пият заедно с вода;
- На малки деца таблетките се дават във вид на прахчета, затова трябва внимателно да ги разтриете и да ги разтворите в малко вода;
- Прекалено големите хапчета в твърда обвивка можете да разделите на няколко по-малки части с нож, и после да ги преглътнете с вода.
- Когато се пият лекарства, човек трябва да е в изправено положение, да отпие малко вода, след това да постави таблетката в устата си и с втората глътка вода да преглътне и нея.
- Лекари препоръчват в процеса на прием на хапчето главата да се наклони леко настрани – това положение помага за по-широко отваряне на глътката.
- Ако някога таблетка е попадала в гърлото на болния, може да се страхува – за подобни ситуации се препоръчва „отвличане на вниманието“ – хапчето се поставя в чаша с кисело мляко или в ябълково пюре и се приема заедно с него.
Източник: medikforum.ru
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари