Ракът се дължи на генна мутация, но не знаем дали алкохолът, слънцето, стресът в офиса могат да я отключат, обяснява д-р Перчева
Д-р Александрина Перчева. Снимка: личен архив
„Профилактиката е по-евтина и много по-надеждна от лечението“ - това е мантрата, която лекарите често повтарят. Но именно профилактиката и скринингът са най-слабото звено в нашето здравеопазване.
Прости правила и елементарна грижа за себе си може да спаси живот. Това важи в пълна сила за опасните, но лечими болести каквато е ракът на гърдата.
В България всяка година над 4000 жени, които са нечии майки, сестри, дъщери, започват най-тежката борба – да запазят живота си, защото са диагностицирани с рак на гърдата.
Всяка година този брой расте, а 5-годишната преживяемост у нас е едва 78% - една от най-ниските в Европа.
За съжаление всяка трета търси помощ късно, сочи статистиката. Така едно заболяване, което е лечимо, води до лоши, а понякога до фатални резултати.
„Лесно и просто е да се следват правилата за ранна диагностика на рака на гърдата. А те изискват ежемесечно жената да се преглежда сама.
Втората крачка е на 6 до 12 месеца да прави образно диагностично изследване при лекар, който има опит в диагностика болестите на гърдата.
Трето е мамографията – най-важният, световно утвърден метод на скриниг, обяснява д-р Александрина Перчева, която бе лектор на XXII Национална среща на фондация „Мост“ с основна тема: „Профилактика, скриниг и лечение: на фокус“
За България е прието жените над 40-годишна възраст на всеки 2 години да се изследват. В нашата болница и в моята практика съветвам жените от 40-годишна възраст нагоре на всеки 2 години да правят дигитална мамография.
Качеството не трябва да се подценява. Колкото един образ е по-качествен, толкова ефективността на прегледа на рентгенолога е по-висока. Лошо качество на мамогафията по различни причини: технически, опит на специалиста, опит на лаборанта, некачествен апарат, липса на достатъчно проекти на гърдата, намалява качеството на мамографията.
А мамографията е световно приет скрирингов метод за ранна диагностика на рака на гърдата. Това означава, че ние можем да го засечем, когато е с размер под 2 сантиметра. Това е ранната диагноза на рака на гърдата.
Със съвременните методи и апарати ние успяваме да го видим и , когато е под 1 сантиметър. Това е напълно възможно, защото имаме шанс да работим с най-добрите апарати,
Апелирам, когато в района където живее жената, няма достатъчно добър апарат, за което тя няма вина, тя трябва да направи необходимото и да отиде в район, където има.
В крайна сметка това трябва да се прави веднъж на 2 години и не е толкова трудно. Както може да планира ходене в ИКЕА и от цяла България хората пазаруват там. И пътуват.
Могат да чакат 6 месеца за кухня „Виденов“ или за спалня „Приста“, а не могат да почакат за мамогафия или за среща с добър специалист. Не е редно за се подценяват този преглед, и той не бива да се пропуска.
Д-р Александрина Перчева. Снимка: авторът
Д-р Перчева, има много митове, свързани с рака на гърдата. Един от популярните е, че „виновни“ са банелите на сутиена. Може ли те да причинят или да стимулират развитието на рака на гърдата?
Няма никакви връзка – нито научна, нито каквато и да е било освен популярните слухове, че носенето на сутиен с банели завишава риска.
А ако жената не носи сутиен?
Няма такава връзка. Всяка жена може да ходи така, като ѝ е най-удобно. Ракът на гърдата се дължи на генна мутация. Ние трябва да търсим най-ранните симптоми на това заболяване, което всъщност е напълно лечимо. Най-ранният симптом на рака на гърдата в 90 % от случаите са микрокалцификатите. Някъде в структурата на гърдата има микрокалцификати. Те могат да се видят само и единствено с дегиталната мамография. Затова е нужна качествена мамография.
Друг мит е, че спането по корем или силен удар в гърдата може да отключи рака.
Старите автори са описвали състояние известно като „травматичен рак на гърдата“ като са смятали, че жените, които имат травма, се разболяват по-често. Това е било по времето, когато те са копаели на ръка и често мотиката ги е удряла в гърдите. Смятали са, че това може да е катализатор или причина за рака на гърдата.
В нашата практика не е рядкост жена след автомобилна катастрофа, лошо ударена в автобус на градския транспорт, притисната от колана или при спортна травма, да ни търси за консултация. Това помага, защото жената идва на преглед, заради синината. Тя идва заради синината, защото се страхува, а ние откриваме рак.
Пиенето на хормони – било противозачатъчни или хормоналнозаместителна терапия заради менопаузата, може ли да провокира рак?
Старите автори са смятали, че това завишава риска от рак на гърдата. Оказва се, че ръстът не е така драстичен. И че е по-добре на една жена да пие хормоналнозаместителна терапия, за да е спокойна: да не взема толкова много лекарства за хипертоня и сънотворни, да не се разведе и да не си загуби водещата позиция в офиса, защото е в менопауза. Ако тя пие хормоналнозаместителна терапия и ходи редовно на профилактични прегледи, всичко ще е наред.
Жените се страхуват, че вземането на биопсия за изследване на подозрително „топче“ , може да събуди рака на гърдата.
Вземането на биопсия не е опасна интервенция. Тя „не разнася“ ракови клетки. Лекарят отива на мястото на тумора със специална игла. Няма риск за пациентката, но ако откаже от това изследване, това може да е фатално.
Има страхове, свързани с печенето на слънце топлес.
Според мен това не е естетично, но всяка жена решава сама за себе си. В сравнение с миналото, слънцето грее по-силно и е по-добре да пазим кожата на гърдата. Защото при рака на гърдата става дума за генна мутация и не знаем дали алкохолът, слънцето, стресът в офиса, разводcj или амбициите да станем шеф на корпорация, могат да я отключат.
Веселина Мончева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари