Малките се обезводняват много бързо в топлото време, затова е важно да знаете как да разпознаете това състояние
Прекалената сънливост може да издава дехидратация.
Снимка: Shutterstock
Дехидратацията означава загуба на повече течности, отколкото приемате. Децата, включително новородените, са една от най-застрашените групи, наред с възрастните. Всъщност децата тежат по-малко от възрастните и метаболизират водата по-бързо.
Освен това малките често забравят да пият вода или не изпитват жажда, ако са заети с игра. Сред най-честите причини за дехидратация при децата са:
Дехидратацията при децата има различни етапи: може да бъде лека или да достигне сериозни размери, включително необходимост от хоспитализация.
Ето защо е много важно да се идентифицират потенциално рисковите ситуации и често да се предлага вода на малките в топлото време. Освен това е важно да наблюдавате детето, за да откриете своевременно първите признаци на дехидратация и да се намесите възможно най-скоро с интегрирането на течности и минерални соли.
Един от симптомите на възможна дехидратация (от лека до тежка в зависимост от това как се проявяват симптомите) при детето е неговата прекомерна раздразнителност. Ако детето мрънка постоянно и е твърде нервно, в случай на рискова ситуация (горещина, температура, диария, повръщане) може би става дума именно за дехидратация. Обикновено в такива случаи то почти не плаче, тоест плаче, но без сълзи.
Дори само на визуално ниво дехидратацията при децата може да бъде ясно видима. Много суха кожа и устни, хлътнали очи и, при новородените, хлътнала фонтанела. При наличието на тези симптоми, веднага предложете на детето вода или кърма на бебето, след което незабавно потърсете лекар.
Един от признаците, които педиатрите винаги посочват като важни, при съмнение за дехидратация, е малко или дори никаква урина. Това се случва, когато пелената на бебето остане суха с часове или когато по-големите деца не пишкат повече от 8 часа. Продължителното отсъствие на урина може да означава дори сериозна дехидратация. В случай на липса на хидратация, наличната урина ще бъде много по-тъмна от нормалното.
Друг възможен симптом на дехидратация при детето е неговата прекомерна и необичайна умора, с внезапна сънливост. Очевидно сънят или изтощението на малкото не винаги се дължат на дехидратация, но при наличие на прекомерна топлина, повръщане или дизентерия е необходимо да се обмисли и тази възможност и да се намесите своевременно.
Особено когато е много топло навън и изпотяването е обилно, необходимо е да се възстановят загубените течности. Това правило важи преди всичко за децата. Всъщност не е необичайно последните да „забравят“ да пият, напълно погълнати от играта или усещайки стимула на жаждата по-трудно, ако са ангажирани с други дейности. Ето защо, ако температурите станат твърде високи, е важно винаги да носите със себе си бутилка с вода. Плодовите сокове и другите напитки не утоляват жаждата като водата и дори предизвикват обратен ефект. Ако е много горещо или ако децата имат висока температура, трябва да им се предлага вода често, на малки глътки и дори да не я искат.
Ако детето е загубило много течности, е необходимо незабавно да се попълнят изгубените минерални соли чрез прилагане на специфични за възрастта хидросолени добавки.
Педиатърът ще предпише най-подходящия продукт, както и необходимата дозировка. За навременна хидратация тип „направи си сам“, при съмнение за дехидратация, е препоръчително да предложите на детето малко захар, разтворена във водата, докато изчаквате прегледа при лекаря.
Ако детето видимо страда и симптомите на дехидратация не изчезнат, задължително отидете на лекар. Посещение е необходимо и при тежко повръщане или диария, главоболие и сънливост, неутешим плач, липса на урина. Ако дехидратацията е тежка, може да бъде рискова за малките и следователно трябва да се действа наистина бързо.
По материали от Donna moderna
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари