Ако жената е имала разкъсвания или се е наложила епизиотомия
Влюбени мъж и жена в леглото. Снимка: Getty
Променя ли се интимният живот след епизиотомия или секцио? Как се отразяват шевовете. Какво усеща мъжът и жената по време на полов акт?
Тези въпроси вълнуват много млади родители.
Акушер-гинеколозите и сексолозите успокояват : най-често всички страхове се оказват безпочвени.
Все пак след раждането имаи известни промени в усещанията, така че трябва да се запасите с търпение и взаимно уважение. И дори в началото да има проблеми, с течение на времето интимният живот определено ще се подобри.
Това обаче ще отнеме известно време, обяснява акушер-гинекологът д-р Олга Родионова.
Спокойствие и само спокойствие.
При епизиотомия се прави много малък разрез на перинеума с дължина 1,5-2 см. При шиенето му се използват саморезорбиращи се конци, което означава, че след това не е необходимо те да се свалят.
Освен това върху перинеума често се прилага козметичен шев, който изчезва след 2-3 седмици. Белегът, който се образува на мястото на разреза, също зараства достатъчно бързо. Впоследствие жената не го усеща - нито на допир, нито по време на секс.
Партньорът също не го усеща.
Така че нито видът на акушерската интервенция, нито броят на шевовете влияят върху качеството на интимните отношения след раждането.
Мъж и жена се цилуват. Снимка: Getty
Лекарите препоръчват въздържане от интимни отношения 6-8 седмици след раждането. Това е важно, първо, защото шийката на матката се затваря постепенно.
Докато тя остава отворена, всяка инфекция, попаднала във влагалището, може да влезе в маточната кухина и да предизвика възпалителен процес.
Второ, преди да възобнови сексуалния живот, младата майка задължително трябва да посети гинеколог, за да се увери, че възстановяването след раждането е минало добре.
Ако всичко е наред, лекарят дори ще ви насърчи да се върнете към сексуална активност. Мъжът може да открие, че неговите тактилни усещания по време на полов акт са се променили. Например, че не достига пълно удовлетворение толкова бързо.
Това също са временни промени.
Факт е, че мускулите на вагината възвръщат тонуса си с времето. Промените започват, след като жената възобнови сексуалната си активност.
Колко бързо и до каква степен могат да се стегнат мускулите на тазовото дъно, зависи изцяло от еластичността на тъканите – за това спомагат разнообразното хранене, физическата активност и приемът на достатъчно течности през целия ден.
Много жени след раждането се оплакват от вагинална сухота - тези промени са свързани с хормоните и могат да доведат до дискомфорт.
Има специални смазващи гелове, които овлажняват влагалището. Изберете продукти без аромати, за да намалите риска от алергични реакции.
Мъж и жена в леглото. Снимка: Getty
Скоростта на възстановяване се влияе от много обстоятелства: как е протекло самото раждане, колко раждания е имало преди него, колко голяма е било бебето, колко еластични са били тъканите на влагалището преди раждането. Последното е много важно.
Струва си да се знае, че еластичността на тъканите се намалява от полово предавани инфекции, кандидоза и колпит, наднормено тегло (колкото по-голям е мастният слой, толкова по-лошо е качеството на съединителната тъкан). Както и от липсата на физическа активност.
Ето защо лекарите силно съветват да се грижите за себе си и да спортувате още по време на подготовката за бременност. Фитнес, плуване, разходки ще бъдат полезни. По време на бременността се препоръчват физиотерапевтични упражнения, а ако няма противопоказания и лекарят няма нищо против, йога, плуване, водна аеробика.
Когато мускулите на тазовото дъно и стените на влагалището са достатъчно здрави и еластични, жената понася по-лесно стреса, свързан с бременността, по-лесно ражда, а след раждане влагалището връща почти същия размер, както преди бременността.
Изводът се налага сам. Ако вашият сексуален партньор намеква, че усещанията са загубени и сексът не е задоволителен, започнете да укрепвате мускулите на тазовото дъно. Това няма да е голям проблем: сега има много курсове, които целенасочено се занимават с такова обучение.
Упражненията на Кегел също може да помогнат за справяне с този вид трудности.
Според австралийски учени 78% от младите родители са възобновили редовната сексуална активност 3 месеца след раждането, 94% след шест месеца, 97% след една година и 98% от участниците в проучването след 1,5 години.
В същото време 86% от жените съобщават, че са изпитвали болка по време на първия полов акт след раждането. Но, според изследователите, това зависи най-вече от това как е протекло раждането.
При цезарово сечение няма такива забележими промени във влагалището, както при естественото раждане. Мускулите са имали натоварване само по време на бременността и следователно са много по-малко отпуснати. А размерът на влагалището е по-близо до този, който е бил преди раждането.
Има и индивидуални особености: колко сложна е била операцията, колко бързо жената е успяла да се възстанови, дали разрезът е зараснал добре.
Що се отнася до промяната в усещанията по време на полов акт, те не зависят от начина на раждане, а от физическата форма на жената.
През бременността предната коремна стена се разтяга силно. При тези, които не са тренирали, мускулите са отпуснати, а при физически активните - бързо се възстановяват.
Белегът от цезаровото сечение, не засяга еластичността на кожата и тъканите. Освен това разрезът е направен достатъчно ниско, така че да остане скрит под бикините и да не се вижда.
На вършен вид той прилича на тънка нишка и често умело се маскира и скрива в гънката на корема. Въпреки това, след цезарово сечение, тази област остава чувствителна за дълго време - това също може да повлияе на качеството на сексуалния живот.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари