Как родителите да се ориентират какво преживява хлапето и какво да направят
Момиче, което е тъжно. Снимка: Getty
Проявите на стрес при децата понякога не са така очевидни и родителите може да ги пропуснат или да не се ориентират за какво точно става дума.
Свикнали сме да мислим, че децата успешно се справят с психичното напрежение, че имат ресурси да преработят негативните преживявания с 2-3 часа игра или спорт, да преодолеят стреса. Това не винаги е така и е важно родителите да са наясно със ситуацията и да могат да помогнат.
Защото, ако обичайният стрес често е стимул и импулс за работа, то постоянният стрес руши здравето.
Дългосрочният стрес (или дистрес) при децата може да бъде причинен от прекомерно физическо натоварване или емоционален стрес, свързан, например, с преместване в ново училище, слаб успех или лоши семейни отношения, обяснява клиничният психолог Евгений Ликов.
„Ако едно дете говори по-малко за случващото се в училище, за преживяванията си , ако се затвори в себе си и стане необичайно мълчаливо, това е сигнал, че тялото и психиката му преминават в режим „пестене на енергия“, казва психологът и съветва как да действате.
Вземете страната на детето си и като съюзници обсъдете план за разрешаване на всички възникнали трудности.
Направете заедно план за действие.
Ако не можете да повлияете на нещо, просто бъдете до него и му кажете, че не е сам и, че сте готови винаги да помагате и да му се притечете на помощ.
Майка и татко поздравяват дъщеря си за успеха. Снимка: Getty
Важно е също така да отбелязвате всеки успех и всяко постижение на детето. Защото в състояние на висок и постоянен стрес, психиката се концентрира върху негативното.
Ето защо е важно да помогнете на хлапето да върне фокуса към доброто.
Истинската депресия може да се разграничи от временно лошото настроение по няколко основни признака.
Първият от тях е продължителността на апатията и тъгата. Ако това състояние продължава повече от месец, това вече е симптом на клинична депресия.
Другият симптом е, че тъгата се настанява трайно в душата на детето и то не може да я преодолее и победи с обичайните „методи“ – спорт, разходки на чист въздух, излети в планината ...
Затова се нуждае от вашата подкрепа и помощ.
Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари