Причини за фалшивите резултати и какво да правим
Снимка: Shutterstock
Всяка жена поне веднъж си е правила тест за бременност – е, поне всяка, която се е интересувала от това дали е бременна след 70-те години на миналия век, когато са изобретени тестовете с максимална точност.
Днес ги има във всяка аптека и производителите твърдят, че достоверността на резултатите при използването им достига 90–99%, но така ли е на практика? Винаги стават грешки и те не са чак толкова редки, колкото си мислим. Ето какво може да повлияе на резултатите, изброява woman.rambler.ru:
Причината за неверен резултат най-често може да бъде бракувано изделие, затова, за да избегнете некоректно тестване, обръщайте внимание на контролната лентичка – тя винаги трябва да присъства. Ако липсва по някаква причина, е много вероятно резултатът да е неточен.
Това се отнася и за теста с просрочен срок на годност.
Причини за фалшиви положителни резултати:
1. Тумор, който увеличава производството на хормона, произвеждан от женското тяло в началото на бременността.
Към такива новообразувания спадат хорион карцином или кисти на пикочния мехур, при които изработката на полови хормони се нарушава сериозно.
2. Прием на ХГ хормони.
Хормонът на бременността или т. нар „човешки хорионгонадотропин“ може да остане в женския организъм до 14 дни след приемането му и ако в този период се направи тест за бременност, понякога той може да е положителен, а реално да няма истинска бременност.
3. След аборт скоро след забременяването или при спонтанен аборт, показателят ХГЧ (от английски HCG) за известно време има достатъчно високи стойности и тестът може да се окаже лъжливо положителен.
4. Дисфункция на яйчниците. В този слушай се нарушава изработването на хормони и това води до заблуда в резултатите.
Има няколко фактора, които могат да провокират фалшиви отрицателни резултати:
1. Хорионгонадотропинът може да се натрупва неравномерно в кръвта, а значи и неговата концентрация в урината невинаги е достатъчна за това тестът безпогрешно да определи дали е настъпила бременност.
2. Съвсем ранна бременност – дори тест с висока чувствителност е добре да се използва не по-рано от 15 дни след овулацията.
3. Заболяване на бъбреците – нарушен е процесът на филтрация и извеждане извън организма на продуктите от обмена, включително и на ХГЧ. Концентрацията на хормона се понижава и тестът не може да покаже правилния резултат.
Точно по същия начин влияе на теста и приемането на пикочогонни препарати.
4. Зачеването е станало скоро след края на менструалния цикъл. Реалният срок на бременността в тази ситуация е доста кратък, за да се определи.
5. Опасност от спонтанен аборт. В подобен случай нивата на ХГЧ намаляват и поради това на теста се появява само една лентичка.
6. Диета без консумация на белтъчини. При жените, които я следват, е възможно производството на хормони да намалее значително и настъпилата бременност практически да не се идентифицира..
За максимално точен резултат при провеждане на теста е необходимо да се спазват няколко правила:
• Не докосвайте реакционната зона на теста;
• Не допускайте овлажняване или замърсяване на реакционната зона на теста;
• Не допускайте замърсяване с други вещества на урината за тестване;
• Не използвайте тестове с изтекъл срок на годност;
• Спазвайте точно инструкцията за прилагане на теста;
• Най-добре е тестът да се прави рано сутрин, защото концентрацията на ХЧГ в урината е най-висока сутрин;
• Преди да си направите изследването, проверете дали тестът е със стайна температура.
Нито един тест обаче не може да замени консултацията при гинеколог. Например, тестът не е способен да локализира бременността – при извънматочната бременност той просто дава положителен резултат, така че при съмнения за бременност, просто си запазете час за специалист, който ще ви назначи процедура с ултразвук и ще ви каже как се развиват събитията.
Адаптация Марина Атанасова
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари