През първия триместър на бременността (част II)
Илюстрация: Shutterstock
В първата част на материала описахме промените в тялото на жената от момента, когато тя се колебае дали е бременна или не до оформянето на ембриона – кои са важните моменти и какво е добре да направи тя, за да осигури правилно развитие на бебето.
Сега продължаваме напред – бебето в утробата вече е „човече“.
7 седмица
Главичката на ембриона вече е оформена, главният мозък нараства активно, лицето се очертава.
Снимка: Shutterstock
Ръчичките все още приличат повече на плавници, явяват се зачатъци на крачета. Личат също така и местата на бъдещите ноздри.
8 седмица
Телцето на ембриона е сгънато на дъга, глава е обособена, формирани са вече и основните черти на лицето. Има зачатък на очи, уши, очертава се носът и горната устна. Краката и ръцете все още приличат на плавници, но вече се очертават пръстите.
9 седмица
Главата на бъдещото дете вече е много по-голяма от телцето. По нататък пропорциите в тялото ще се променят.
Формира се ретината, очите имат клепач. Пръстите на ръцете и на краката се разделят, появяват се лактите.
10 седмица
Снимка: Shutterstock
Главата на бебето вече е ставала по-кръгла. Пръстите са по-дълги и са добре оформени. Ръцете могат да се сгъват в лактите.
11 седмица
От тази седмица в утробата на майката няма вече ембрион – сега той се нарича „плод“. В тялото му се формират основните орган. Главата му е все още много по-голяма от тялото и то почти 2 пъти.
Очите са малко раздалечени. И ако го погледнете, може да ви се стори, че спи. Действително очите му се затворени, но това не е пълноценен сън. Нервната му система все още не е формирана.
12 седмица
Лицето вече има все по-правилни пропорции. На пръстчетата се явяват нокти. Червата вече са в коремната кухина. Започва формирането на половите органи.
Оттук нататък започва втория триместър. Бебето в утробата се развива и му трябват много полезни хранителни вещества и витамини. Отново е нужна фолиева киселина. Защото дефицитът ѝ може да доведе до нарушения във функциите на плацентата, и в развитието на плода.
По материали на deti.mail.ru, Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари