То е особено важно, когато децата боледуват често
Снимка: авторът
„Когато синът ми беше на година и половина, в продължение на три дни беше с висока температура, която стигаше до 40 градуса. Наложи се да дам антибиотик. Но се оказа, че той е алергичен. А няколко седмици по-късно отново се разболя и картината се повтори.Майка му трябваше да потърси как да го лекува най-щадящо, но и ефективно. Така преди повече от 20 години аз започнах да се занимавам с хомеопатия. Научих да лекувам без антибиотици и натрупах голям опит и кураж. “ С тези думи д-р Василка Юрукова започна лекцията си „Мястото на хомеопатията при лечение на често боледуващи деца и съществуват ли безспорни доказателства за ефективността на метода» по време на международната научна и медицинска образователна кампания „За Хомеопатията“ .
Вече
едно поколение деца е израснало без антибиотици
и те се предписват само при тежки случай и то след консултация лекар.
През този сезон малките деца боледуват често. Особено тези, които ходят на ясли и детска градина. Те остават вкъщи на всеки 2-3 седмици. Поводът - възпалено гърло, повтарящи се хреми, ангина, увеличена трета сливица, възпаления на ушите.
И всички родители търсят най-щадящото и ефикасно лечение без странични ефекти.
„Най-честите заболявания, които лекуваме с хомеопатия в детска възраст са увеличена „трета“ сливица, рецидивиращи хреми, синузити, ангини и ушни инфекции, рецидивиращи бронхити, кожни и дихателни алергии, включително бронхиална астма.
При всички мои пациенти хомеопатията дава изключително добър ефект, който се потвърждава и от много медицински проучвания“, коментира д-р Василка Юрукова.
Д-р Василка Юрукова е специалист по вътрешни болести, дългогодишен преподавател по хомеопатия в няколко медицински университета в България и САЩ.
Снимка: Таня Граматикова
„Първото боледуване на детето е най-сложно
След това майката се справя със страховете си.
Хомеопатичното лечение е холистично и индивидуално, но има и препарати с доказана от медицински проучвания ефективност и те могат да се прилагат при деца и възрастни, независимо от общото им здравословно състояние. Пример за такъв препарат е Осцилококцинум, който често ми се налага да предписвам за профилактика и лечение на вирусни инфекции и грип особено в есенно-зимния сезон.
За предпазване от сезонни вируси
профилактично препоръчвам 1 доза седмично
през студените месеци, а при контакт с болен или след преохлаждане на тялото 2 дози.
При лечение приемът му трябва да започне максимално бързо след първи признаци на разболяване - 3 дози за деня в рамките на два дни през 6 часа.
За най-малките пациенти предписвам гранулите да се разтворят в малко вода“, допълва д-р Юрукова.
Двойно сляпо клинично проучване с контролна плацебо група показва, че при температура над 38 градуса и поне 2 грипни симптоми – главоболие, мускулни и ставни болки или втрисане, 66% от пациентите, лекувани с Осцилококцинум се подобряват в рамките на първите 48 часа.
Веселина Мончева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари