Всичко може да се случи в живота: неочакваното или непредсказуемото е зад ъгъла, а когато ви застигне някаква драма и сериозна криза, като загуба на работа, болест или нещо друго, всеки реагира както може. Да си издръжлив, означава да имаш силата да се адаптираш. Но как да се случи това?
Ето няколко ценни съвета, които могат да ви помогнат именно в такива моменти. Със сигурност ще ви направят по-устойчиви и адаптивни, а именно това ви е необходимо в подобна ситуация.

Промяната е стресов фактор, но негативният ефект може да бъде намален.
Снимка: Shutterstock
Какво представлява устойчивостта?
Според Стокхолмския център за устойчивост, това е способността на системата, но също и на индивида, да се изправи пред промяната, като същевременно продължава да се развива. Има, разбира се, различни теории, но според Кейти Хърли се разпознават 4 вида устойчивост:
- психологическа: това е способността да останете концентрирани в несигурни времена или при много предизвикателства;
- емоционална: помага за управление на емоциите по здравословен начин;
- физическа: съдейства за издържането на стрес и възстановяването след усилия или инциденти;
- на общността: това е способността на общността да реагира след някои трагедии.

Чувството за хумор е много полезно умени.
Снимка: Shutterstock
Кое наистина ще ви направи по-издръжливи
Няколко са факторите, но най-важните съвети, които трябва да спазвате са следните:
- приемете неизбежните промени: промените се случват дори и да не ги искаме, а адаптирането към тях означава намиране на най-добрите стратегии за преуспяване в тези ситуации.
- създайте социална мрежа: хората сме социални същества и във времена на големи трудности е добре да имаме предпазна мрежа, която да ни помага;
- подобрете чувството за хумор: то ви помага да се дистанцирате от неблагоприятните събития и също така да имате достатъчно яснота, за да се намесите, когато трябва.
- поставете си постижими цели: ако имате голяма цел, разделете я на по-малки стъпки – така успехът става по-ясно видим;
- не отлагайте: решавайте проблемите веднага, доколкото е възможно;
- променете гледната си точка: не е нужно да започнете да мислите, че сте губещи, жертви на събития или да вярвате, че всяка негативна случка е катастрофа. Опитайте се да бъдете реалисти, имайте положителна визия за себе си и за своите способности. Също така не попадайте в капана, че едно негативно събитие ще бележи живота ви завинаги.
- развийте толерантност към фрустрацията: по този начин ще можете бързо да се възстановите от разочарование или поражение по пътя си;
- познавайте себе си: когато животът стане труден, може би ще искате да култивирате по-духовен аспект от вашата личност. Това е добре, защото ще ви помогне да държите ума си постоянно зает.
Деси Тодорова по материали от matteomaserati
Коментари