Възможно ли е това и трябва ли да се притесняват младите майки, подложили се на такава интервенция
Не се отказвайте да кърмите бебето, ако имате импланти в гърдите.
Снимка: Shutterstock
Ако сте една от милионите дами с гръдни импланти, вероятно имате притеснения относно кърменето на бебето. Може би се чудите дали операцията може да повлияе на способността ви да произвеждате пълноценно мляко. Жените, чиито гръдни импланти са изработени от силикон, смятат, че силиконът може да изтече в кърмата им и да навреди на бебето им.
За щастие, кърменето с импланти е не само безопасно, но и толкова пълноценно както и без импланти.
Eто какво трябва да знаете за кърменето след подобна интервенция. Има ли мерки за безопасност, които да следвате и как да се справите с евентуални усложнения?
Кърменето с импланти не вреди на бебето.
Снимка: Shutterstock
Двете основни опасения на хората с импланти в гърдите относно кърменето са свързани с безопасността и снабдяването с мляко. За щастие, има добри новини и за двете.
Според специалистите, кърменето с импланти не е вредно. Освен това, с малки изключения, повечето майки са в състояние да произвеждат достатъчно кърма за своите мъници. Процесът протича както при жените без импланти и няма особени предпазни мерки, които трябва да спазвате, докато се подготвяте да кърмите бебето си.
Много майки с импланти се опасяват, че съдържанието (в повечето случаи се съдържа силикон) ще изтече в кърмата им и ще навреди на детето. Лекарите обаче са категорични, че това няма как да се случи. Дамите трябва да са спокойни, защото силиконовият бюст не крие опасност за тях или тяхното бебе. Проучвания са установили, че нивата на силикон в майчиното мляко са еднакви при хора с импланти и такива без. Освен това Американската академия по педиатрия публикува официално изявление, в което се казва, че наличието на гръдни импланти не е противопоказно за кърменето.
В повечето случаи жените, които имат импланти, могат успешно да кърмят бебетата си. Проучване от 2016 г. установява, че 93% от родилките с импланти са имали достатъчно майчино мляко и са кърмили (до 30 дни след раждането.
Често причините, поради които дамите с импланти имат проблеми с кърменето, са същите, които може да има всяка майка. Това са проблеми със засукването, кратък отпуск по майчинство и/или липса на подкрепа. В редки случаи оперативното поставяне на импланти може да повлияе на способността ви да произвеждате достатъчно мляко.
Факторите, които могат да повлияят на наличието на кърма, включват размера и разположението на имплантите, както и начина на извършване на операцията. Ако разрезите са под гънката на гърдите или през подмишницата, кърменето не би трябвало да е проблемно. Но ако разрезът е направен около ареолата, има вероятност млечните канали да са били прекъснати и това да попречи на процеса.
Когато става въпрос за кърмене с импланти, е важно и защо изобщо сте се подложили на операция за поставяне им. При жените, които са претърпели мастектомия за отстраняване на рак на гърдата с реконструкция на гърдата с импланти, не би трябвало да има останала жлезиста тъкан на гърдата, която да подпомага кърменето. От друга страна дамите с анамнеза за хипопластични или тубуларни гърди могат да имат проблеми с успешното кърмене.
Все пак експертите казват, че дори и при хора, които могат да се сблъскат с проблеми поради начина на извършване на интервенцията или други състояния, които могат да повлияят на кърменето, е добре да не се предполага най-лошото. Няма как да знаете колко мляко ще произвеждате преди да опитате да кърмите.
Предимствата на кърменето, дори и с импланти, са безспорни.
Снимка: Shutterstock
Д-р Денис Моузес, акушер-гинеколог от Куинс, Ню Йорк, ентусиазирано препоръчва на родителите с импланти да кърмят бебетата си. Тя отбелязва, че това не само е безопасно, но и ползите за бебетата са огромни.
Някои родители с импланти не са в състояние да осигурят пълноценно кърмене или поради мястото на операцията за поставяне на гръдни импланти, или поради вече съществуващо заболяване като хипоплазия или рак на гърдата, което затруднява осигуряването на мляко. Но трябва да ви бъде ясно, че наличието на пълен запас не е предпоставка за успешно кърмене.
Ползите от кърмата за бебетата включват намаляване на респираторните и стомашно-чревните инфекции, по-малко ушни инфекции, както и по-ниски нива на Синдрома на внезапната детска смърт (СВДС), астма и затлъстяване. И не забравяйте: Всяка капка майчино мляко е от значение и помага за здравето на бебето ви.
Експертите са единодушни, че кърменето с импланти е безопасно и не е необходимо да се вземат специални предпазни мерки. Въпреки че повечето дами, подложили се на такава интервенция, не се сблъскват с пречки, понякога самите импланти създават проблеми. Ето какво трябва да знаете за предотвратяването на тези усложнения и за всички предпазни мерки, които може да се наложи да вземете:
Стана ясно, че силиконът не изтича в майчиното мляко, но ако се притеснявате от тази възможност и за ваше собствено спокойствие, лекарите препоръчват да си направите ядрено-магнитен резонанс. Така ще се уверите, че имплантите ви са непокътнати и не са се спукали. Това обаче не е задължително. Така или иначе, рутинният скрининг за разкъсвания е нещо, което е препоръчително да правите пет години след поставянето на имплантите и на всеки две до три години след това.
Тъй като при някои жени има проблеми с количеството кърма след поставянето на импланти, може да е полезно да се положат специални грижи, за да се увеличи притока ѝ. За тази цел специалистите съветват да кърмите често и да увеличите максимално времето, което бебето прекарва на гърда. Ако се налага да добавяте кърма, обмислите начини, които са благоприятни за кърменето, като например добавяне на кърма към гърдата с помощта на устройство за допълнително кърмене или използване на бутилка с бавно течащ биберон.
Най-важно е бебето да бъде нахранено, така че не се притеснявайте, че имате нужда от помощни средства.
Не е необходимо да предполагате, че ще имате проблеми с наличието на мляко. Но ако все пак ги имате, е важно да поддържате връзка с педиатъра на детето си, както и с мамолог. Препоръчително е да известите педиатъра, че имате импланти, за да може той да обърне специално внимание.
Възможно е някои кърмещи майки с импланти да получат по-сериозни пристъпи на напълняване и мастит (инфекция на гърдата), който всъщност е често срещан.
Въпреки това не бързайте да изпадате в паника. Това просто е още една причина да имате номера на педиатъра и мамолога на бързо набиране.
Елена Николова па материали от Verywell family
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари