В къщи може да е цветно, пъстро, но безопасно, съвети на алерголог-имунолог
Снимка: Getty
Част от декоративните растения са подредени в къщата още преди появата на детето и остават там и след това. Затова е важно да знаем кои са полезни и кои е по-разумно да махнем поне от детската стая.
Съвети дава алерголог-имунолог.
Растенията, които могат да пречистват въздуха от токсични вещества: формалдехид, бензол, амоняк, ксилен, трихлоретилен и други, са подходящи за детската стая. Тези вредни съединения се излъчват от мебелите, стенните и подовите настилки, от почистващите продукти и козметиката за дома.
Във високи концентрации и при продължителното излагане изпаренията може да доведат дори до рак!
Затова дайте предпочитание на такива растения:
Те намаляват и „попиват“ вредните съставки във въздуха.
За често боледуващи деца от помощ са:
Те перфектно пречистват въздуха от микроби и подобряват имунитета.
Момиченце се грижи за цветята. Снимка: Getty
Цикламата, пеларгониумът и хипеаструмът ще успокоят и имат положителен ефект върху нервната система на детето.
Ярките и пъстри цветя като гербери, бегонии, хризантеми също са подходяща декорация на детската стая. Те създават радост и добро настроение.
Трябва внимателно да подходите към избора на стайни растения обаче, ако детето е астма.
Категорично е забранено да има такива, които абсорбират кислород през нощта, а също така и тези със силен аромат. Като например саксийни лилии и папрати.
Има и опасни домашни растения.
В апартамента (и особено в детска стая) категорично не се препоръчва да държите растения, които могат да причинят отравяне и алергични реакции, както и да създават “плашещи” сенки през нощта.
В стъблата и листата на някои растения тече отровен сок. Той може да избие и повърхността им. Ако детето ги пипа, има риск да се отрови. Ако течността попадне върху кожата, може да причини изгаряне.
Например листата на алоказията съдържат циановодородна киселина и алкалоиди.
Красиво цъфтящият олеандър също не прави изключение.
Сокът от коледна звезда, ако се погълне, може да изгори хранопровода.
Еуфорбия, каланхое, иглика, брунфелсия, алое, монстера, циклама, глориоза, адениум, аглаонема, бровалия, кливия - всички те съдържат отровни съставки, които могат да причинят различни увреждания на децата при контакт.
Малко момиченце полива саксия с цветя. Снимка: Getty
Острата миризма на орхидеята, гарденията, хортензията, здравеца, розата, олеандъра, азалията по време на цъфтежа може да предизвика главоболие, нарушение на съня и дори по-сериозни оплаквания - пристъп на алергичен риноконюнктивит или астма.
Възрастни и деца, които са алергични към латекс, не трябва да влизат в контакт с фикус Бенджамин, нито с коледната звезда.
Теменужките са опасни за хора с алергия към домашен прах, тъй като листата им събират голямо количество от него.
Ако детето е алергично към плесени, не се препоръчва изобщо да държите стайни цветя в апартамента, тъй като в почвата се размножават спори на мухъл, особено ако цветята се поливат активно.
Растенията с големи листа във въображението на децата изглеждат като зли чудовища, които ги „наблюдават“ и „дебнат“ от тъмня ъгъл. Това усещане е особено забележимо при слабо осветление или през нощта.
Такива са например различните сортове палми, замиокулкас, ливистон.
И така, струва ли си изобщо да държите цветя в детската стая?
От една страна, с помощта на стайни растения можете да пренесете у дома малък кът от дивата природа - да поставите аквариум, клетка с хамстер или папагал. Да научите детето да се грижи за тях , да му обясните как правилно да организира пространство и да създава комфорт в къщата.
От друга страна, въпреки красивия външен вид, растението може да не е толкова безобидно и дори може да е опасно. Ето защо към избора на зеленина трябва да се подхожда много отговорно.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари