За първи път моделът говори за болестта през 2012
Бела Хадид. Снимка: Instagram
Преди дни пресата оповести раздялата на 26-годишния модел Бела Хадид и нейния приятел Марк Калман. Арт директор, работил с Травис Скот, казва, че влошаването на лаймската болест, от която звездата страда от много години, не е виновна за раздялата им. Според него отношенията им са се изчерпали.
Но феновете на модела са сигурни, че именно болестта може да е провокирала раздяла.
Връщането на неприятните симптоми доведе до факта, че моделът си взе почивка от модния подиум за четири месеца.
Защо болестта, причинена от ухапване от кърлеж, е толкова опасна?
Само 10% от кърлежите са носители на инфекция
Лаймската болест (или иксодидната борелиоза, пренасяна от кърлежи) е остра бактериална инфекция, която се предава на човек със слюнката на заразен кърлеж, който се впива в кожата. Смята се, че само 10% от кърлежите стават носители на това заболяване. Този процент обаче може да варира в различните региони. В някои райони 70-90% от иксодовите кърлежи са носители на зараза.
Първите случаи на заболяването са идентифицирани през 1976 г. в град Лайм (Кънектикът, САЩ), така че инфекцията е наречена Лаймска болест. Но неговият причинител е бактерията Borrelia (оттук и второто име на болестта "борелиоза").
Видът Borrelia burgdorferi е често срещан в САЩ, Borrelia garinii и Borrelia afzelii са по-често срещани в Европа и у нас.
Дете играе в тревата. Снимка: Getty
Бактерията Borrelia живее в червата на кърлежа, но при ухапване чрез слюнката заразата се предава на човек. Приблизително два часа след като кърлежът се залепи върху кожата, бактерията навлиза в кръвта и се придвижва до вътрешните органи, ставите, лимфните възли и мозъка. Колкото по-дълго кърлежът стои впит в кожата, толкова по-вероятно е човек да се зарази.
Има и други начини за заразяване, макар и редки: например консумация на лошо термично обработено козе или краве мляко или при размачкване на заразен кърлеж.
Заразеният с лаймската болест не може за предаде инфекцията нито по битов път, нито чрез полов акт или целувка.
Болестта на се предава дори от домашни любимци или други кръвосмучещи (като бълхи).
За бременните жени заразата и особено опасна. Редица проучвания са установили връзка между лаймската болест и вродените дефекти и смъртта на плода.
Основната опасност от лаймската болест е, че тя бързо засяга кожата и нервната система. Ако лечението не започне своевременно, болестта може да наруши целия живот, проявявайки се със стрес или преумора.
Бела Хадид за първи път говори за болестта си през 2012 г., когато симптомите се появяват. Оттогава звездата периодично страда от силна слабост, тахикардия, проблеми с дишането и болки в ставите.
Бела Хадид по време на лечението. Снимка: Instagram/Yolanda Hadid
След ухапване се появява най-характерният признак на борелиозата - еритема мигранс: обрив под формата на пръстен със светъл център, който нараства в началния период на заболяването и след това постепенно избледнява.
Този червен пръстен се появява на мястото на ухапване от кърлежа след около седмица и може да остане до 4 седмици. Освен това диаметърът му може да достигне 5 сантиметра или повече. Много е трудно да не се забележи.
Кожните промени могат да бъдат придружени от грипоподобни симптоми - болки в мускулите и ставите, треска, главоболие, слабост.
Ако заболяването стане хронично, то може да се прояви с различни симптоми:
По съвет на лекаря, след ухапване от заразен кърлеж, веднага започва антибиотична терапия.
Периодът на лечение може да бъде до един месец.
Най-ефективният начин за откриване на лаймска болест е кръвен тест за IgM и IgG антитела срещу Borrelia.
Наличието на IgM антитела потвърждава остра фаза на заболяването, а IgG – обикновено доказва хронична форма.
Но анализът може да направи не по-рано от 14 дни от ухапването, а за антитела от клас G - не по-рано от 3 седмици.
Може да се изследва и самият кърлеж дали е носител на зараза.
Лекарите не могат да отговорят точно защо някои хора са напълно без симптоми на Лаймска болест, докато други живеят с тях в продължение на години.
В случая с Бела Хадид закъснялото лечение и фактът, че тя е много слаба, може да са допринесли за по-тежкото състояние.
За съжаление, за разлика от енцефалита, пренасян от кърлежи, няма ваксина срещу лаймската болест.
По материали на Daily Mail , Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари