5 подходящи напитки и 2 крайно нежелани
Момченце пие вода. Снимка: Getty
В жегите естествено възниква въпросът не само как да утолим жаждата на детето, кои напитки са най-полезни, но и за количеството им.
Ето съветите на д-р Екатерина Пирева, диетолог и специалист по детско хранене.
За бебета най-подходяща е специалната бебешка вода, тъй като тя отговаря на нуждите на детския организъм и изискванията за безопасност, което е особено важно през лятото.
Отворена бутилка може да се съхранява в хладилник за не повече от 48 часа.
Дете пие вода. Снимка: Getty
Зеленият чай утолява жаждата по-добре, но повечето предпочитат черния чай - той е по-вкусен и по-ароматен, особено ако се добавят плодове, билки или листа от мента, касис, малини, ягоди, червени боровинки.
Запарката от листа и плодове трябва да стои накисната поне 15 минути и след това да се охлади.
Може да направите чай без чай, като варите листата и плодовете на малини, касис, боровинки, ягоди, шипки и мента.
Такива напитки не само ще облекчат жаждата, но и ще донесат големи ползи за детето.
И накрая, обърнете внимание на специалните детски чайове, те съдържат различни комбинации от билки, натурален сок и плодови концентрати.
Традиционните 100% натурални сокове не са много подходящи за утоляване на жаждата: ако детето пие много, може да раздразни стомашно-чревния тракт и да претовари бъбреците.
През лятото трябва да ги разреждате с чиста вода в съотношение 1:1.
И още нещо: индустриални сокове за „възрастни“ могат да се предлагат само, ако детето е над две години.
Момиченце пие плодова отвара. Снимка: Getty
Плодови напитки могат да се приготвят от касис, малини, къпини, ранни сортове ябълки и круши.
Те стимулират храносмилането, повишават апетита, което не е лошо в горещините, когато процесът на храносмилане е затруднен, а също така доставят минерали, които толкова бързо се губят през лятото с потта.
За да запазите полезните свойства на горски плодове, действайте по следния начин: залейте ги с вряла вода, добавете малко захар и едва след това ги оставете да се варят.
След това веднага махнете напитката от котлона и я оставете да се задушава. След като естествените захари, съдържащи се в плодовете, се прехвърлят в отварата, можете да добавите останалото количество захар към напитката. Внимавайте: прекалено сладките напитки няма да утолят жаждата на детето.
Повечето от тези напитки съдържат съставки, които не са безопасни за здравето на децата: синтетични аромати и оцветители, овкусители и консерванти и много въглероден диоксид.
Тези компоненти могат да причинят възпаление на стомашно-чревния тракт (стомахът и панкреасът обикновено страдат в по-голяма степен), могат да провокират алергии и да повлияят неблагоприятно на бъбречната функция.
В допълнение те съдържат много въглехидрати (захар), които не се усещат веднага поради „газирането“ и те не утоляват жаждата.
От 6 месеца до 1 година - 50 мл вода на 1 кг. тегло.
Средната дневна нужда от вода за деца на тази възраст може да се изчисли по формулата: нужда от течности (тегло на детето х 50 мл) - вода, получена с храна (мляко за пиене или адаптирано мляко х 0,75).
От 1 година до 3 години. На практика няма ограничения, тъй като детето се движи активно. Нормалната консумация на тази възраст: в рамките на 1–1,2 литра.
От 3 до 7 години. Нормата е 1,5-1,7 литра на ден.
Бебетата под шест месеца не се нуждаят от вода, при условие че са кърмени. Кърмата идеално задоволява нуждите на бебето както от храна, така и от напитки.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари