Съвети от сомнолог към младите майки
Майка и бебе спят. Снимка: Shutterstock
„Спи заедно с бебето си“, посъветва ме приятел без деца, гледайки изтощеното ми лице. Беше вторият месец след раждането на бебето ни и всичко, за което мечтаех, беше една цяла нощ сън. Но не трябваше да спя, заради задължението да го храня, а подремването през деня, докато то спи, е може би най-безполезният съвет. Е, аз поне не мога да спя по поръчка, нито да заспя с едно щракане на пръстите си, дори и да съм много уморена", разказва млада майка.
Специалистите обаче казват: съвместният сън с бабето през деня е основният начин за оцеляване на младата майка в първите месеци след раждането.
И ето как да го организирате, обяснява на сомнолога д-р Екатерина Тарасова.
По правило бебето се събужда, когато е гладно. Това важи най-вече за първия месец след раждането ме, когато се събужда на всеки 3-4 часа, не само през нощта, но и през деня.
От 2-ия месец продължителността на съня се увеличава, а броят на храненията намалява. До 6-ия месец нощният сън вече може да продължи 5-8 часа.
Желанието да яде обаче не е единствената причина то да се буди през нощта. Добавят се и други причини: никнене на зъби, колики, прекомерни емоции и др. В такива случаи майката забравя за собствения си сън и спи неспокойно.
И ето до какво води.
Имунната система отслабва. По време на сън тялото, включително имунната система, се обновява. Поради постоянна липса на сън, майката може да стане уязвима от инфекции.
Проблеми с метаболизма. Метаболизмът, който е нарушен по време на бременността, трябва да се възстанови. Лишаването от сън след като бебето дойде на бял свят, само влошава нещата.
Качеството на кърмата се влошава. Липсата на сън, която причинява стрес, може да промени и вкуса на кърмата – тя става по-горчива. Бебето отказва да се храни и има риск до остане гладно.
Отделянето на хормона на стреса кортизол причинява не само по-голяма раздразнитерност на майката. С майчиното мляко кортизолът се предава и на бебето.
Освен това именно заради хормона на стреса често кърмата спира. Бебето става още по-неспокойно, хленчещо, няма да спи добре, а стресът на майката само ще се увеличава.
Снимка: Guliver / Getty
Лошо настроение, конфликти в семейството. Очите на младата майка постоянно ще са червени, тя ще е гневна, раздразнена и в лошо настроение. Бебето определено ще го усети. А то се нуждае от нежна и спокойна майка. Същото иска да види и съпругът, който след раждането не детето е останал на заден план. Прибирайки се от работа, той вижда жена си уморена, ядосана на целия свят. От това и той, и бебето страдат.
Основният съвет: спете, когато бебето спи. Но как да го постигнете на практика?
Всички сме различни и всяко бебе има своя собствен режим.
Съвет 1. Вечер се опитайте да си лягате заедно с бебето. Често то спи през първите 3-4 часа, след което се събужда и се оживява.
Съвет 2. Ако то спи в отделно легло, тогава преди да се отдалечите, е важно да останете наблизо за около 20 минути. Това е периодът, когато фазата на лек сън преминава в дълбок сън. След това можете спокойно и вие да легнете и да се отпуснете.
Съвет 3. Почти всяко бебе изработва свой собствен режим. Проследете го и се приспособете към него, за да може да се отпуснете, заедно с него.
Съвет 4. Чувствайте се свободни да поискате помощ от вашия съпруг, майка и други близки хора. Не забравяйте, че вашето бебе се нуждае от здрава майка, а вашият съпруг се нуждае от нежна и любяща съпруга.
Съвет 5. Когато започнете да спите достатъчно, ще сте по-мила със съпруга си, ще сте по-весела и усмихната вкъщи. И в такава благоприятна атмосфера детето ще расте здраво и щастливо.
Майка, която спи. Снимка: Guliver / Getty
Стъпка 1: Отпуснете мускулите на врата и лицето, разхлабете раменете и долната челюст.
Стъпка 2: Отпуснете първо лявата, след това дясната си ръка. Почувствайте как се отпускат – метод, който се използва в медитацията в йога.
Стъпка 3: Прокарайте усещането за релаксация през цялото си тяло (корем, крака, бедрата, гърдите и дори пръстите).
Повторете това упражнение за 3-5 минути, докато почувствате, че релаксът наистина се случва.
Първият метод е заимстван от войници от специалните части, които се нуждаят от сън като от въздух, но понякога е невъзможно, защото нямат време. За да направят това, те лягат и завъртат очите си нагоре. Това поведение сигнализира на мозъка, че е време за почивка. В резултат: за 1-2 минути човек заспива.
Вторият метод е познат на мнозина от детството - това е броене на овце. Ефективността му е потвърдена от много изследвания, които показват, че и двете полукълба на мозъка участват в този процес. Единият отговаря за математическите изчисления, а вторият е за визуализиране на образа на мека и пухкава овца. След 3-5 минути броене и възрастните, и децата започват да дремят и потъват в дълбок сън.
Третият начин е техниката на мигане. Друг метод за заспиване, разработен от специални служби. За да направите това, легнете по гръб, затворете очи, отпуснете се, изпънете се. След около 5-15 секунди трябва да отворите клепачите си и бързо да ги затворите. Този метод бързо отпуска тялото и помага за заспиване.
Четвъртият метод е методът "4-7-8" за бързо заспиване. Вдишваме спокойно през носа за 4 секунди. Задръжаме дъха си за 7 секунди. Бавно издишваме през устата си за 8 секунди
Жена, която медитира. Снимка: Guliver / Getty
Дори ако майката е много уморена може да не успее да заспи. Нашето тяло е устроено по такъв начин, че да може да свикне с всичко. Трябва да разберете, че недоспиването не е е еднодневен процес.
Освен това причината за безсънието, дори при силна умора, може да бъде натрупан стрес, тревожност, повишена умора и проблеми с ендокринната система.
Не бързайте да се стресирате още повече, а пробвайте с тези няколко съвета:
1. Вземете контрастен душ сутрин. Той активира всички системи на тялото.
2. Не пренебрегвайте спорта.
3. Правете вечерни разходки преди лягане. Смяната на обстановката ще успокои целия емоционалния фон.
4. Хранете се правилно, изключете енергийните напитки и храни, които разсънват.
5. По възможност веднъж седмично отделете ден за себе си – оставете бебето на баба и дядо. Отидете до басейна, пазарувайте, отидете на кафене или театър със съпруга си.
6. Сложете завеси (шори) в спалнята, които спират светлината, сложете маска за сън.
7. Ограничете външния шум с тапи за уши. Не се притеснявайте, когато бебето плаче, ще го чуете дори с тапи за уши в ушите.
8. Отпуснете се и се забравете за всички проблеми.
9. Опитайте се да правите упражнения за очи, за да отпуснете очната ябълка, както и дихателни упражнения. Можете да изберете индивидуални упражнения след консултация със сомнолог.
10. Вземете кубче захар, сложете върху него лавандула и го смучете под езика си преди лягане.
11. Поставете носна кърпа с капка етерично масло от лайка или градински чай под възглавницата.
Мона Василава
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари