Пробвайте: 7 практични съвета от психолог
Жена се наслаждава на кафето. Снимка: Getty
Джак Турбан, научен сътрудник в катедрата по детска и юношеска психиатрия в Медицинския факултет на Станфордския университет, призна, че започва деня си, като записва планове си в своя дневник. Така намалява тревожността си.
„Първо записвам задачите си за деня. Това веднага премахва притесненията, че ще забравя нещо или че времето няма да ми стигне.
След това записвам мантра за деня - кратка, позитивна фраза, която ще си повтарям през целия ден. Накрая добавям няколко изречения, с които благодаря за този ден.”
Ежедневното водене на дневник е удобно, защото ви дава чувство на увереност и премахва притесненията за непредсказуемостта на живота.
Не е необходимо да следвате точно съветите на психолога. Можете да се ограничите до списък със задачи или просто да мислите позитивно за новия ден.
Жена разхожда кучето си. Снимка: Getty
„Когато се събудя сутрин, обикновено излизам на разходка с кучето си. Вървим заедно за около 10 до 15 минути, което е достатъчно, за да започнем деня заредена с енергия“, разказва Джесика Голд, асистент по психиатрия в Медицинския факултет на Университета във Вашингтон.
Дори кратко време, прекарано на открито, може незабавно да успокои и повдигне настроението ви. За това отдавна има научни доказателства.
"Когато се събудя стресиран, първото нещо, което правя, е да си дам разрешение да се насладя на началото на сутринта си, без да мисля за нищо, свързано с работата или за вършене“, казва Неха Чаудхари, детски сихиатър в Масачузетската обща болница. „Фокусирам се върху усещанията, които получавам от сутрешното си кафе, от миризмата до вкуса и топлината на чашата в ръцете ми. Понякога слушам успокояваща музика.
Учените са доказали, че дори 5-10 минути успокояване на ума и фокусиране върху усещанията, а не върху мислите, могат значително да подобрят настроението ви.
Жена чете. Снимка: Getty
Когато се събудите, опитайте се веднага да видите или чуете нещо, което ви вдъхновява и ви носи радост.
"Това може да е четене на откъс от вдъхновяваща книга или подкаст за човек, който ви служи като пример, дори публикация в социалните медии от вашия идол.
Отделям 10 до 15 минути сутрин, за да чета, което задава тона на деня ми“, казва Риана Алис Андерсън, асистент в Училището по обществено здраве към Университета на Мичиган.
„Може да е част от биографията на някой, на когото се възхищавам, или кратко видео на реч, която ме мотивира, или дори четене на утвърждения.“
Може да изглежда нелогично, но тайната е да нормализирате усещането.
„Всяка сутрин, след като се събудя, прекарвам до 10 минути, за да поема всякакви негативни, тежки или стресиращи чувства, които може да се случат през деня“, каза Британи Джонсън, психотерапевт в Ню Олбъни. „Опитвам се да визуализирам мислите и чувствата си като образи, които след това отблъсквам от себе си.“
Жена диша дълбоко и се зарежда с енергия. Снимка: Getty
Кристин Мийкхоф, терапевт и автор на The Healing Guide, каза, че просто отделя няколко минути дълбоко дишане сутрин, за да облекчи стреса.
Една от любимите й успокояващи практики се нарича “алтернативно дишане през ноздрите.”
Стъпка 1. Натиснете двете ноздри с малкия си пръст и палеца и задръжте дъха си за четири секунди.
Стъпка 2: Отворете дясната си ноздра и издишайте за четири секунди.
Стъпка 3: Вдишайте през дясната си ноздра за четири секунди.
Стъпка 4: Затворете двете ноздри и задръжте дъха си за четири секунди.
Стъпка 5: Отворете лявата си ноздра и издишайте за четири секунди.
Стъпка 6: Вдишайте през лявата си ноздра за четири секунди.
Стъпка 7: Повторете за пет минути.
„Не бързайте да ставате от леглото, намалете темпото. Прегърнете някого или нещо - независимо дали е меко одеяло, вашия партньор, домашен любимец или плюшено животно. Гушкането помага за отпускане на нервната система и намалява стреса, казва психотерапевтът Кейтлин Андерсън. „Ето така се заземявам преди забързан ден.“
По материали на Parents, Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари