Не само тийнейджърите страдат – тя може да дойде на всяка възраст
Тъжно дете. Илюстрация: Shutterstock
При децата депресията се проявява по различен начин, не е като при възрастните. Затова е толкова трудно да бъде разпозната.
Детето може да не изглежда тъжно или депресирано, а всъщност дълбоко да страда. Важно е родителите да се ориентира и да разпознаят скритите й признаци.
Ето кои могат да бъдат те, обяснява психолог.
Депресията намалява способността на детето да се съсредоточава, което го затруднява да разбере какво казва учителят или да напише домашните.
Ако вашият отличник внезапно започне да получава ниски оценки, трябва да внимавате.
Имайте предвид, че детето може да не се оплаква от лошо настроение. То просто получава усещането, че мозъкът му е спрял да работи и това го обърква.
Момиче си гледа телефона па средата на нощта. Снимка: Getty
Обърнете внимание на промените в съня на вашето дете, тъй като това може да е симптом на депресия. Например, започва отново да спи през деня, събужда посред нощ или много рано сутрин и не може да заспи отново.
При депресия сънят става неспокоен, не възстановява силата, така че колкото и да спи човек, той се чувства изтощен.
Това се отразява зле на представянето му в училище и на всички други сфери на живота.
Ако детето ви започне често да казва: „Никой не ме обича“, „Каква полза има от мен“, „Всичко е безсмислено“, непременно се консултирайте със специалист. Терапевтът може да му помогне да преодолее тези песимистични мисли.
Когато са депресирани, хората са склонни да се изолират от другите, сякаш се обграждат с невидима стена. Децата обикновено усещат това и спират да търсят и да общуват с депресирано дете.
Тъжен тийнейджър. Снимка: Getty
Депресираният не се наслаждава на общуването, не иска да прекарва време с друг, не му е забавно, не е доволен от това, което преди го е радвало. Нормално е детето да изпитва стрес от време на време, да се уморява от училище, от приятели или някакви дейности.
Това, което трябва да засили вниманието на родителите е, че предишните методи за облекчаване на стреса вече не работят.
Детето вече не иска да мечтае къде ще отидете на почивка; не е доволно от перспективата да отиде на кино, на пързалка или на разходка.
А заедно с това изпитва неудобство, защото би искало да реагира на всичко това както преди, но не може.
Депресията се проявява по различен начин при децата, отколкото при възрастните, поради което е толкова трудна за разпознаване. То може да не изглежда тъжно или депресирано, но става раздразнително и настроението му през деня често се променя.
Ако забележите, че не можете да водите нормален разговор с него, независимо от ситуацията, вижте дали има други симптоми на депресия.
Има деца, които постоянно се чувстват нещастни, без да имат клинична депресия. За да разберете разликата, наблюдавайте как реагира детето ви, когато му напомняте за ситуация, в която е било щастливо.
Някой, който е просто депресиран, ще се развесели, като си спомни хубавите моменти, но това няма да накара депресираното дете да се развесели. То не може да си представи какво е било някога в миналото, когато то е било щастливо. Не може да си представи да бъде щастливо в бъдеще.
Тъжно дете. Снимка: Getty
Плачът е напълно нормален начин за освобождаване на емоции. Но ако дете, което преди това почти не е плакало, е започнало да плаче редовно, анализирайте ситуациите, в които това се случва.
Тази повишена сълзливост придружена ли е от други симптоми на депресия.
Нормално е хлапето да се чувства тъжно, особено ако нещо го е разстроило.Но по правило всеки иска да бъде емоционално подкрепен в труден момент.
Депресираното дете може да откаже помощ, осъзнавайки, че това няма да облекчи състоянието му.
Загубата на интерес може да засегне абсолютно всички сфери на живота, не само училище, приятели или хобита.
Например, преди е било много придирчив към храната, но изведнъж започва да яде много или се пристрастява към сладкото.
Отношението на детето към храната естествено се променя с възрастта, но внимавайте, ако тази голяма промяна е придружена от други симптоми на депресия.
Детето се оплаква или от стомах, или има главоболие, или нещо друго - всичко това може да е проява на депресия.
Предразположението към депресия е наследствено, така че дори ако никой от вашето семейство не е официално диагностициран, все пак си струва да помислите дали не откривате симптоми на това психично разстройство. Ако да, тогава вашето дете е в риск.
Мона Василева
Следродилната депресия представлява състояние на потиснатост, физическа умора, дискомфорт или болка.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари