Как да почистим носа и как да му помогнем
Майка и бебе. Снимка: Shutterstock
Неопитните родители трябва да знаят: кихането при новородени не е симптом на настинка или друго заболяване. Бебето има тесни носни проходи и киха рефлекторно, за да изчиства носа си.
При децата причината за затрудненото дишане през носа често е физиологична хрема. За да се справите, е достатъчно да поддържате оптимална влажност и температура в помещението - 50–60% и 21–22°C. Най-лесно е, като проветрявате редовно стаята, когато бебето не е там, съветва педиатърът д-р Никита Волков.
За поддържане на желания микроклимат, помагат и овлажнителите на въздуха.
Когато въздухът е прекомерно сух, носната лигавица периодично изсъхва и се образуват корички. Това затруднява дишането през носа.
През есента и зимата това се случва по-често, особено когато отоплението е включено.
Майка слага физиологиен разтвор в носа на бебето. Снимка: Shutterstock
Няма нужда специално да почиствате носа на здравото бебе.
Добре е все пак да имате под ръка стерилен физиологичен разтвор: в апартамента не е толкова лесно да се поддържа оптимална температура и влажност, особено през зимата, когато радиаторите за централно отопление силно изсушават въздуха в стаята.
Може за изплаквате носа на бебето с физиологичен разтвор, когато в него се образуват корички. Съставът на такива разтвори е възможно най-близо до физиологичната среда на тялото и не причинява алиргии.
За кърмачета физиологичният разтвор е само под формата на капки. При по-големи деца се използват спрейове.
Много са причините за истинската хрема. Тя може да се дължи на бактериална инфекция, вазомоторен ринит или да е алергична реакция. Следователно само лекар може да определи “виновника”, да постави диагноза и да избере подходящото лечение.
Винаги трябва да се консултирате с педиатър, ако хрема е придружена от кашлица, треска или влошаване на общото състояние на бебето.
Майка чисти носа на бебето. Снимка: Shutterstock
За да почистите по-лесно носа на вашето бебе, е по-дбре да имате помощник. Единият възрастен го взема на ръце и го държи вертикално или в полуседнало положение като фиксира ръцете му. Вторият капва по 1-2 капки физиологичен разтвор във всяка ноздра. След това попива отделящия се секрет със салфетка.
Ако хремата е силна и се отделя много слуз, е препоръчително да използвате аспиратор. Те са различни - механични, електронни и вакуумни, но е много важно да прочетете внимателно инструкциите, преди да използвате устройството.
Ако дишането през носа е силно затруднено, а лигавицата – подута, лекарят може да препоръча вазоконстриктори (съдосвиващи капки). Те намаляват отока на носната лигавица и по този начин улесняват дишането.
Тези капки не бива да се използват повече от 3-5 дни.
Не лекувайте бебето по препоръка на приятели и баби. Към „народните средства” трябва да сте с повишено внимание: много от тях могат да причинят алергична реакция.
Но във всеки случай, когато бебето има хрема, родителите трябва да поддържат оптимален микроклимат в стаята, да използват физиологични разтвори за овлажняване на лигавицата и да дават на бебето много вода.
Ако използвате съдосвиващи капки твърде често или за дълго време, кръвоносните съдове „замръзват“ в разширено състояние и хремата може да стане хронична.
Следователно най-добрият заместител на лекарството за кърмачета е майчиното мляко. То съдържа имуноглобулин А, който ще помогне в борбата с инфекцията. А мазнините на кърмата ще омекотят възпалената от хрема носна лигавица.
Мона Василева
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари