Ако ви хваща от много малко, помислите
Жена пие уиски. Снимка: Shutterstock
Ако много малко алкохол ви „хваща“, а на сутринта се чувствате зле, въпреки че не сте прекалявали, вероято сте на прага на менопаузата. Особено, ако организмът ви до този момент не е реагирал така на едно малко уиски или ракия.
В този период, поради хормонални промени в организма на жената, поносимостта към алкохол намалява - черният дроб вече не е в състояние да преработва алкохола толкова ефективно, колкото преди.
Но това не е единствената опасност - първо, поради сходството на махмурлука и симптомите на предстояща менопаузата, много жени не забелязват веднага промените в собственото си тяло.
Второ, алкохолът влошава съществуващите симптоми.
1. Усилва приливите на горещи вълни и нощното изпотяване. Алкохолът влияе върху способността на тялото да регулира температурата, което увеличава неприятните симптоми.
2. Нарушаав съня. Проблемите със съня са един от най-честите симптоми на настъпваща менопауза. Алкохолът нарушава цикъла на съня и влошава качеството му: все по-често се събуждате посред нощ. Това носи допълнителна умора и промени в настроението.
3. Повишава тревожността. Алкохолът засяга баланса на невротрансмитерите в мозъка, което увеличава емоционалните колебания и повишава нивата на тревожност.
4. Обърква допълнително баланса на хомоните. Алкохолът засяга способността на черния дроб да го метаболизира, което влошава симптомите на менопаузата и води до нередовен менструален цикъл и чести хормонални колебания.
Приятели на чашка. Снимка: Shutterstock
Кристи Озбърн, треньор по трезвеност, твърди, че пиенето на алкохол дори само няколко пъти месечно има сериозно въздействие върху здравето на жената.
1. Запитайте се – помага ли ви алкохолът да постигнете целите си? Направете проучване и разберете защо имате нужда от алкохол и дали той помага толкова, колкото си мислите. Например, ако пиете, за да намалите тревожността, то след първия прилив на допамин ще изпитате повишаване на адреналин и кортизол, което от своя страна ще ви направи още по-тревожни.
2. Гледайте на това като на експеримент. Не използвайте думата „завинаги“ – опитайте се да си поставите временна цел „да не пиете“, за да видите колко по-добре можете да се почувствате без алкохол.
3. Преценете как се чувствате. След като се откажете от алкохола за няколко седмици, вижте как се чувствате. По този начин можете да сравните двете състояния.
4. Намерете алтернативи на обичайните срещи на чашка. Ако се притеснявате, че социалният ви живот ще пострада - например вие и вашите приятели излизате често в бар - се опитайте да им предложите алтернатива. Например можете да се занимавате с някаква творческа дейност или спорт заедно.
5. Опитайте се да оцените и преосмислите своите убеждения. Свикнали сме да мислим, че пиенето на алкохол има известен елемент на забавление. Помислете защо не ви е забавно без алкохол и какво може да направите по въпроса.
По материали на Hello! , Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари