Какво става с тялото на жената и как да се ускори възстановяването
Майка гушка бебе. Снимка: Getty
9 седмици и половина. Не става дума за емблематичният филм с Ким Бейсинджър и Мики Рурк, а за времето, което е необходимо на жената, която е родила, за да възстанови баланса в тялото си.
Станала е майка, но това е само началото – и за нея, и за бебето.
Веднага след раждането започва така нареченият следродилен период.
Първият етап продължава само 2 часа, а вторият и основен отнема 6-9 седмици и дори малко още.
През какви промени преминава тялото ѝ, обясняват специалисти.
След раждането тялото започва постепенно да се връща към нормалните размери – за това помага производството на окситоцин по време на кърменето.
В същото време млада майка може да почувства болезнени спазми в долната част на корема. Придърпванията, които понякога са много болезнени, са от контракциите на матката. Тя постепенно се свива, за да възстанови предишната си форма. Това се случва доста по-късно и е естественият процес.
По време на бременността, заради нарастването на корема и тежестта на бебето, центърът на тежестта на тялото се измества.
Това може да провокира лордоза - прекомерно изкривяване на гръбначния стълб в долната част на гърба. Резултатът е: болка.
Възможно е коремните мускули да са били преразтегнати. В резултат на това се появява диастаза (мускулна дивергенция) на бялата линия на корема.
Грешка е в този начален период жената да се натоварва. И в желанието си да се възстанови по-бързо, да влезе във фитнеса, за да помпа коремните мускули.
По-разумно е да не бърза.
Докато бебето расте в утробата, размества всичко – притиска белите дробове, стомаха, пикочния мехур, червата...
След като се роди, вътрешните органи трябва да заемат предишното си положение. Това обаче отнема известно време.
За да ускорите процеса, трябва да се храните правилно (по-специално да избягвате запек) и да носите стягащ корсаж.
(По време на бременността организмът на бъдещата майка изразходва запасите си от желязо. Състоянието се усложнява и от голямата кръвозагуба при самото раждане както и от активното кърмене.
Не е изненадващо, че младата майка чувства постоянна слабост и е без сили. Заради дефицитът на желязо, органите, включително и мозъкът, нямат кислород.
Следродилна анемия се среща при една трета от жените с естествено раждане без усложнения, но при цезарово сечение и при разкъсвания, загубата може да достигне 60% или повече.
Тялото се нуждае от време, за да се възстанови. Основното нещо е да не се измъчвате с диети, особено ако кърмите.
За възстановяване на тялото и за нормалната лактация е необходима балансирана и разнообразна диета.
От менюто трябва да се изключат всички вредни ястия: пържениасилева шени, прекалено пикантни и солени храни, както и сладкиши.
Мона Василева
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари