Календар по седмици на етапите, през които минава, до година и половина (част 1)
Майка и бебе. Снимка: Guliver / Getty
Бременността и раждането са зад гърба ви и сега имате малкото чудо в ръцете си.
Няма съмнение, че това бебе ще пренареди живота ви, ще ви накара да промените нуждите и желанията си според неговия график..
За няколко години вие сте негов заложник и най-близкият му човек. Но повярвайте, не само на вас, но и на този мъник няма да е лесно – особено през първата година и половина.
Както Габриел Гарсия Маркес пише в романа си „Любов по време на чума“, „...човек се ражда веднъж завинаги в деня, в който майка му го ражда, но... животът го принуждава да се прероди отново и отново – много пъти.”
И ако при Маркес това е метафора, то по отношение на бебето обяснението е близо до истината
Развитието на новороденото е бързо и рязко. Вчера то сякаш не ви забеляза, а днес те поздравява с усмивка и радостен писък. Доскоро сте го оставяли спокойно във вашето легло, но сега то внезапно започва да се обръща и лесно може да се изтърколи на земята.
Новите му умения се появяват неочаквано и са придружени от ярки емоционални изблици.
Какво е криза? Колко и на какви периоди идват през първата година и най-вече за какво да внимават родителите, разказва психоложката Екатерина Бурмистрова.
Тя е качествен скок в развитието. Понякога се нарича „повратна точка“ , период на израствана или възрастова криза. Така се случва израстването и последващото съзряване на малкото дете.
В едни момент спокойното бебе става капризно или от весело – силно раздразнително. В такива моменти то сякаш иска да бъде едно цяло с майка си. Не само защото е безпомощно. За него тя е неговото убежище, откъдето е дошло и където толкова иска да се върне обратно. И ако причината за безпокойството и безкрайния му плач не са здравословни проблеми, знайте: има научно обяснение: това са именно така наречените скокове в растежа и развитието, които детето преживява.
Докато навърши година и половите те ще са 10. През това време толкова пъти сякаш то се ражда отново. А това е пряко свързано с работата на мозъка и преходите му към „различно“, по-качествено ниво.
Като бонус след кризисните периоди идват новопридобитите умения и способности.
Всички деца са различни, но скокове в растежа се случват в точно определен етап и в точно определена последователност.
За удобство на майките е направена схема, по която може да се ръководи. Направихме е като специален календар.
Средностатистически периодите на криза започват на 5, 8, 12, 15, 23, 34, 42, 51, 60 и 72 седмица.
Продължителността на всеки е от една до няколко седмици. Имайте предвид: ако вашето бебе е родено преди термина или или по-късно, трябва сами да определите отправната точка – например при недоносените скоковете в растежа настъпват по-късно отколкото при техните връстници.
Родители се разват на бабато си. Снимка: Guliver / Getty
5-та седмица
Мото: "Чувам, виждам, чувствам, не мога да обясня"
Какво може да прави бебето сега:
- усмивки;
- разглежда обекти в зрителното си поле;
- слуша внимателно звуците и произнася своите;
- реагира на докосване.
Особености на поведението
Плаче без причина, капризно е. И всичко това, защото един ден, събуждайки се, то открива, че светът около него е станал различен. Единственото същество, което го разбира и е близко за него, е майка му. Затова то изисква постоянното ѝ внимание и го търси с настоятелен плач или вик. Често лежи по корем: за него тази поза е и символ на сигурност.
Какво трябва да правят родителите?
Запазете спокойствие. Вземете бебето на ръце, прегърнете го. През този период не трябва да прекъсвате кърменето. Ако стриктно сте спазвали режим на хранене и сън, по време на кризисния период е по-добре да се откажете.
Развийте уменията на бебето о си.
"Огледайте" поведението му: то се усмихва - усмихнете се в отговор.
Говорете му, произнасяйте сричките: "ма, па, ба, да", реагирайте на звуците му, повтаряйте след него.
То вече започва внимателно да разглежда този, който общува с него, разпознава майка си, татко. Кажете му кой говори с него.
Не забравяйте, че през този период то различава предмети на разстояние около 30 сантиметра. Така че стойте по-близо до него.
Не бързайте с нещата – не се опитвайте да показвате всички играчки едновременно. Изберете една днес, друга утре. Приближете я до бебето, след това я отдалечете. Завъртете я първо от едната, след това от другата страна. Визуалната гимнастика трябва да бъде кратка - 2-3 минути.
Развийте тактилните усещания на малкото: оставете го да усеща предмети с различни повърхности
Съвети на психолога:
В началото всички движения на бебето са хаотични.
Първото му умение е способността да фокусира погледа си върху предмети.
Важно е да му осигурите правилните играчки, които да му помогнат да развие това умение. Това могат да бъдат мобилни (висящи въртележки) или контрастни дрънкалки.
Но най-интересният обект за бебето през този период е лицето на майката.
Има правилна позиция, в която тя трябва да държи детето - някъде на разстояние 35–40 сантиметра от лицето ѝ, за да може то да се съсредоточи върху нея и да разгледа чертите ѝ. Това е най-важното упражнение за развитието ву в този етап.
Първата усмивка на детето е много важен момент, това е неговият социален дебют, един от етапите в неговото развитие.
До шест седмици новороденото сякаш гледа навътре към себе си, а след това сякаш се разгръща в нашия свят.
Психолозите, в търсене на решение на проблема с умствената изостаналост на новородените в детските домове, стигат до до идеята да окачат снимка на човек или нарисувано лице до креватчето на бебето.
Следва продължение .- През 8-9-та седмица бебето опознава тялото си (част 2)
Мова Василава
Полезните навици да се хапват полезни храни могат да помогнат на детето за този проблем.
Снимка: Shutterstock
Когато двойките избират да се разделят по време на сън, събирането на следващата сутрин често води до подновяване на взаимната им привързаност.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари