Първият менструален цикъл е ключов процес в развитието на всяка една девойка
Важно е да подготвите дъщерята за първия ѝ цикъл. Снимка: Shutterstock
Менструацията е неизменна част от жизнения път на всяка една жена. Когато първата менструация настъпи, много момичета се чувстват уплашени и объркани. Стресират се от неизвестното и в главата им изникват куп въпроси, за които искат до получат отговор.
Въпреки че всичко е строго индивидуално и много фактори оказват влияние, обикновено момичетата се сблъскват с първия си цикъл между 10 и 14 години. Ако и вие сте в тази възраст и ви предстои да се превърнете в жена, или пък сте родител на тийнейджърка и се колебаете как точно да обясните някои неща, вижте отговорите на петте най-често задавани въпроси от момичетата:
Няма нищо срамно в разговора с родител за първата менструация. Снимка: Shutterstock
Нормално е да се притеснявате да споделите тази новина. В някои семейства говоренето за промените през пубертета е нищо нетипично. В други разговорите на подобни теми са малко по-неловки, тъй като самите членове са по-затворени.
Но тази новина трябва да бъде споделена поне с един възрастен от семейството. Може просто да дръпнете човека настрана и да му го кажете без притеснение, а след това да го помолите за малко помощ и разяснения.
Ако по-малките братя или сестри ви се подиграват, просто им обяснете спокойно, че това е знак, че вече сте пораснали.
За разлика от дамските превръзки, които улавят кръвта, след като излезе от вагината, тампонът се поставя в нея. Той е изработен от мек материал с връвчица за лесно отстраняване.
Може да отнеме малко време, за да свикнете да използвате тампони. Някои видове се предлагат с пластмасови апликатори за по-лесно поставяне. Във всяка кутия има книжка с инструкции, която ще ви каже как да поставите тампона.
Тампоните се предлагат с различна абсорбционна способност. Опитайте се да започнете с лек или обикновен и след това го сменете, ако се налага. Трябва да сменяте тампона си на всеки 4 до 8 часа или когато се напълни с кръв.
Ако някога усетите, че тампонът е „заседнал“, не се паникьосвайте. Той не може да се изгуби във вас, защото няма друг изход освен през вагината. Отпуснете се и изчакайте няколко минути, след което би трябвало да успеете да го извадите.
Няма никакъв проблем да плувате в морето по време на цикъл. Снимка: Shutterstock
Вероятна сте чували, че когато жената е в този период от месеца тя не може да плува в басейн, море и т.н. Това обаче не е така.
Плуването по време на менструация не е проблем. Въпреки това, когато сте във водата, трябва да използвате тампон, за да не изцапате банския си костюм.
Ако това се случи, ето какви са възможностите ви: вземете назаем от приятелка, посетете училищната медицинска сестра, ако сте в училище, или се обадете вкъщи, за да може майка ви или баща ви да ви донесат необходимото. Ако сте отчаяни и се опитвате да предпазите дрехите си от изцапване, можете да сгънете няколко кърпички или тоалетна хартия и да ги поставите върху бельото си. Това обаче няма да ви спаси за дълго, така че ще трябва бързо да си набавите необходимото.
Ако се притеснявате да кажете на училищната медицинска сестра, на учител или на друг възрастен от какво имате нужда, използвайте кодови думи. Може да кажете например, че „сега е това време от месеца“ и имате нужда от „лични принадлежности“. За да не изпадате в такива ситуации, най-добре винаги дръжте в чантата си по една превръзка или тампон.
Ако видите, че отзад на панталона ви има петно от кръв, не бързайте да изпадате в паника, защото това се случва на почти всяко момиче в някакъв момент. Възможно е да стане дори когато не сте вкъщи и не можете да се преоблечете веднага. Ако сте облечени с пуловер или яке, можете да го свалите и да го завържете около кръста си, докато смените превръзката или тампона.
След това се преоблечете възможно най-скоро. Ще трябва да изплакнете бельото и панталоните си със студена вода преди да ги пуснете в пералнята. През първите дни от цикъла, когато кървенето е най-силно, сменяйте по-често превръзката или тампона и се обличайте в по-тъмни дрехи, за да не се сблъсквате с такова неудобство.
Елена Николова по материали от KidsHealth
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари