Забравете червеното месо, 10 000 крачки всеки ден – дали това е от полза за всеки
Снимка: Getty
“Яжте – това, не яжте – онова!“ Едни от най-бързо променящите се препоръки са именно в областта на здравословния начин на живот.
Ето някои теории, които новите изследвания оборват и обявяват за остарели.
За тях говори лекарят и телевизионнен водещ д-р Александър Мясников.
Преди се смяташе, че червеното месо повишава холестерола и допринася за развитието на атеросклероза. Сега диетолозите препоръчват да го включите в диетата си.
„Цяло поколение диетолози анатемосваха червеното месо и настояваха да се яде само пилешко. Имаше доказателства за вредата от червеното месо, твърдеше се, че съдържащите се в него животински мазнини, повишават холестерола, ускоряват атеросклерозата и увеличават риска от инфаркти и инсулти, припомни д-р Мясников. - Но сега всички първоначални данни са ревизирани и изводите са направени наново. По отношение на сърдечните заболявания червеното месо не се оказа вредно, напротив, то е безценен източник на много полезни витамини и минерали. Но все пак не си струва да злоупотребявате."
Лекарят препоръчва включването на червено месо в диетата не повече от три пъти седмично. Тъй като се смята, че все още е рисков фактор за рак на червата.
Вървиш, вървиш и гледаш крачкомера. Следиш. И десет хиляди крачки все още не са отчетени.
Защо трябва да направите 10 хиляди крачки и то всеки, особено когато ходите и на работа. Като че ли дори плуването в басейна не може да компенсира липсата на разходки?
„10 хиляди стъпки не са задължителни. Те са някаква мярка за физическа активност“, казва Мясников. - Всъщност са определени доста условно. Ако не обичате да ходите, плувайте. Ако не обичате да плувате, бягайте.“
Жена тича. Снимка: Getty
Основното нещо е да се движите.
Липсата на физическа активност е фактор за развитието не само на сърдечно-съдови заболявания, но и на онкологични.
Ако не се движите, хормоналната ви система се променя, инсулиновата резистентност се увеличава. Движението е живот.
Преди няколко години редица диетолози започнаха да налагат мнението, че капсулите с мастни киселини не са ефективни и не са нищо повече от маркетингов трик.
Това не е така, твърди д-р Мясников.
Разбира се, натуралното рибено масло е по-здравословно от това на капсули. То нормализира нивата на холестерола, помага за прочистване на кръвоносните съдове и разрежда кръвта.
Освен това омега-3 мастните киселини са полезни при аритмии.
„За профилактика на сърдечно-съдови заболявания трябва да ядете мазна морска риба“, съветва д-р Мясников.
"Изядох един бонбон - настроението ми се подобри. Сложих две лъжици захар в чая си и животът сякаш стана по-сладък, а работата по-забавна."
Две лъжици захар слагате, но колко ядете в действителност.
„Във всички колбаси, сладкиши, напитки съдържат много „скрита“ захар, коремът расте, расте инсулиновата резистентност. В резултат на това се отклячва диабет тип 2, нарастват и рисковете от затлъстяване и онкологични заболявания“, категоричен е д-р Александър Мясников.
Затлъстяването е съвременната епидемия. .
Така че ограничете захарта. или поне не я добавяйте с лъжица към чая и кафето. .
Мона Василава
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Медената къщичка е красива и ефектна украса за празника, която може и да се яде.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари