Въпреки етикета „възрастна първескиня“
Майка кърма бебето си. Илюстрация: Guliver / iStock
Ако преди 10-15 години жените се стараеха да родят не по-късно от 22 години, то сега средната възраст у нас е около 27, 1, а в повечето страни на ЕС – над 30 години.
В същото време стряскащото определение „възрастна първескиня“ силно притеснява жените и ги кара да се чувстват неловко.
Старото поколение обяснява, че е жената трябва да роди първото си дете, преди да е навършила 30. И това е така, защото до 2000-ата година сякаш образът на жената, която поставя личната си кариера преди семейството, не беше особено популярен.
Сега тази тенденция се променя: съвременната жена е успешна и често прави шеметна кариера. Тя се стреми да получи добро образование, да изгради успешен бизнес. Не всички обаче успяват да се справят с тези задача до 25-26 години и затова възрастта за създаване на семейство и раждане на дете отстъпва назад в годините.
За съвременната жена семейството значи надеждност. И затова тя се стреми да обмисли и планира всичко, включително и раждането на детето.
Ето нейните 3 предимства, цитирани от woman.rambler.ru.
Жената на 30 се отнася особено отговорно към това, че ще става майка.
Натрупаният опит ѝ помага по-леко да се справи с трудностите и с възпитанието на детето. Тя по-бързо се оправя и с проблеми от битов характер.
Според социологическите проучвания, жените, които раждат след 30 г., по-лесно изграждат доверие в отношенията с децата си.
От друга страна, с възрастта хората стават и по-пластични и гъвкави в психологичен план и са по-търпеливи във взаимоотношенията с околните.
Възрастните майки по-рядко крещят на децата си, не посягат, за да ги укротят и дисциплинират, което помага за изграждане на спокойна и добра среда за възпитание. И децата по-рядко имат психологически и социални проблеми.
Според проучване, проведено в САЩ през 2016 г., жени, родили след 25 г., много по-често доживяват до 90 г., в сравнение с тези, които са родили на 20.
А проучвания от 2014 г. сочат, че над 50% от жени, които са родили след 33 г., са доживели до 95 г.
Последни изследвания, проведени в Швеция сред 1,5 милиона мъже и жени сочат, че децата, родени от родители в зряла възраст, са по-здрави и се учат по-добре в училище, в сравнение с тези на млади майки.
Според учени, раждането на дете след 30 г., намалява риска от инсулт и значително подмладява женския организъм.
След 30-ата година по правило жената е финансово независима, а това значи, че тя може да даде на своето дете повече. Като се започне от добро хранене, от което пряко зависи здравето на малчугана, и се завърши с образованието, което в този етап изисква доста средства.
На тази възраст и квартирният въпрос вече обикновено е решен и човек има постоянна работа.
Финансовата стабилност силно влияе на психиката на родителите. Защото, колкото по-високи са доходите, толкова повече спокойствие за утрешния ден има. Обезпечените родители могат да си позволят отпуска, която да прекарат с детето, и да му се посветят без особени притеснения.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари