Пробвайте да се заредите с енергия и оптимизъм
Жена се протяга на прозореца. Снимка: Shutterstock
Сутрин рядко се събуждаме щастливи и енергични. Според професорът от Харвард Артър Брукс, позитивната нагласа е умение, което всеки може да придобие, но трябва да тренира. Той е посветил живота си да разработи стратегия и води собствен курс в Харвард „Управление на щастието“.
Първоначално изпробва на себе си, а след това разработва и цяла система от правила.
"Да бъдете по-щастливи е по-лесно, отколкото си мислите", твърди проф. Брукс, и препоръчва всеки ден за правите три неща.
Ето какво трябва да правите всеки ден, за да сте по-енергични и по-щастливи.
Жена, която се буди. Снимка: Shutterstock
Дисциплината е ключът към щастието. Когато става въпрос за грижа за себе си, всеки традиционно мисли за релакс или почивка. Грижата за себе си иска дисциплина и да обръщаме внимание на нещата, които наистина имат значение за вашето физическо и психическо здраве. И трябва да започнете от рано сутринта, още по тъмно, съветва професор Брукс.
„Без значение в коя часова зона се намирам, денят ми винаги започва по един и същи начин: ставам на зазоряване, правя упражнения и посещавам сутрешната църковна служба“, разказва той.
Нашите предци са ставали на зазоряване, а съвременната невронаука потвърждава, че ранното ставане ни помага да останем в добро настроение, продуктивни и креативни през целия ден.
Жена тича в парка. Снимка: Shutterstock
Единственият начин да се контролират хормоните на стреса, чийто пик е сутрин, е чрез енергични упражнения. Така че станете на зазоряване и се раздвижете, съветва проф.Брукс.
За някои лекото раздвижвате – ходене пеша може да е достатъчно, докато други може да се нуждаят от по-интензивни упражнения, за да се почувстват по-добре.
„За да се почувствам щастлив, първо трябва да изпитам дискомфорт. Затова след като стана в 4:45 до 5:45 правя най-тежките упражнения. Това ми помага да контролирам хормоните на стреса и реакциите на тревожност през целия ден“, обяснява професорът.
„След спорта отделям време за душата си. Аз съм религиозен човек, така че отивам на църква сутрин – това ми помага да остана балансиран и спокоен през целия ден“, казва професор Брукс.
Тези, които са далеч от религията, той съветва да обърнат внимание на медитацията, да водят дневник, да слушат музика или да гледат вдъхновяващи филми.
„Най-важното е да гледате точно това, което ви носи радост, позитивизъм и вдъхновение. Добавете оптимизъм към вашия дневен режим“, съветва той.
И накрая, важно е да запомните, че радостта и тъгата не са противоположности. Нормално е в някои дни да не се чувстваме много щастливи. Не е нужно напълно да се освобождавате от негативните емоции – напълно естествено е да ги изпитвате. Можете обаче да контролирате собственото си щастие. А правилният сутрешен режим ще помогне за това. Просто се опитайте да правите това поне няколко дни.
По материали на Hello!, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари