Как да помогнете на него и на себе си да я преживеете безболезнено
Снимка: Getty
Вашият съпруг се променя буквално пред очите ви – става някак по-суетен, търси си ново хоби или изпада в депресия. Какво точно се случва?
Терминът „криза на средната възраст“ е въведен през 1965 г. от психолога Елиът Жак. С него се означава този етап от живота, когато човек надценява себе си, своята среда, целия си живот.
Всеки изживява подобна криза по различно време - средно от 35 до 65 години. И преминава през този период по различен начин.
Психолозите са установили, че мъжете са склонни да изживяват тази криза по-драматично от жените (особено напоследък) и им е по-трудно да излязат сами от нея.
И така, как да разпознаете признаците, че вашият съпруг се насочва към криза на средната възраст?
Нужда от приключения и промяна
По време на криза на средната възраст мъжете търсят забавление и приключения, както в добрия, така и в лошия смисъл. Те могат да решат да напуснат работа или да се преместят.
„Да помогнете тук означава да направите постепенни, премерени промени в живота си заедно, които в дългосрачен план имат шанс за успех“, съветват психолози.
Признаци на депресия
Някои хора, които преминават през кризата на средната възраст, изпитват истинска депресия. Обърнете внимание на следните симптоми:
Напомнете на съпруга си, че сте готови да го подкрепите в промените в живота му, но в същото време внимателно го насърчете да потърси професионална помощ.
Коренна промяна в целите
Докато новите мисли и идеи са добри, промяната на 180 градуса може да бъде проблем. Желанието за самоизследване и експериментиране трябва да е целенасочено и да не пречи на нормалното ежедневие. И тук помощта на психолог може да бъде полезна.
Не го критикувайте. Критиката определено ще навреди - мъжът трябва да почувства вашата подкрепа.
Гняв и чувство на вина
Човек, който преминава през криза на средната възраст, може да се опита да прехвърли всички проблеми върху вас.
Вътрешната криза често кара хората да обвиняват другите за своите проблеми - често най-близките.
Какво да правим по въпроса
Не довеждайте ситуацията до конфликт. Защото процесът има и друга посока.
Обратната страна на монетата е, че той изпитва постоянно чувство за вина - вярва, че унищожава собствения си живот и живота на другите.
Тук съветът е същият: не изостряйте ситуацията. Оиптайте деликатно да го изведети от това състояние. Може би с помощта на психолог.
Отслабване на чувствата в брака
Изневярата е често срещан симптом на криза на средната възраст.
Ако вашият съпруг „се спасява от брака“ както физически, така и емоционално, е важно да не правите прибързани заключения.
Първо, той може да не стигне до изневяра. Второ, дори след изневяра, доверието в брака може да бъде възстановено с помощта например на терапия за двойки.
По материали на Parents, Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари