Мозъчната химия диктува дали ще сме щастливи и влюбени или нещастни
Снимка: Getty
Има такова мнение, че мислите са нещо материално. Много свързват психосоматиката и влиянието на мислите с физическото здраве. И обясняват „компетентно“: „Всички болести идват от нервите“. Доколко това е вярно, отговорят специалисти.
Химическите процеси, протичащи в нашия мозък, засягат не само психическото, но и физическото здраве.
Мозъкът се координира от невротрансмитери и други неврохимикали. Ако балансът е нарушен, тялото реагира. Появяват се симптоми, които е трудно да бъдат игнорирани.
Този невротрансмитер, който диктува: „чувствам се добре“, е пряко свързан със способността ни да се наслаждаваме на живота. Той ни дава мотивация и усещане за щастие.
Когато мислим за нещо приятно – за вкусна храна или за любима музика, мозъкът ни активно освобождава допамин.
Момиче получава радостна новина. Снимка: Getty
Това вещество влияе не само на настроението, но и ни стимулира физически. Например, при морална или физическа травма, допаминът намалява усещането за остра болка.
Освен това този хормон подобрява кръвоснабдяването на сърцето, насища кръвта с кислород и подобрява когнитивните способности.
С други думи благодарение на допамина се чувстваме по-добре и учим по-бързо.
Ако се появи недостиг на допамин, ние не само изпитваме апатия и депресия, но могат да се явят конвулсии и тремор на крайниците, а концентрацията се понижижава.
Окситоцинът не напразно се нарича "хормон на любовта" . Той се произвежда активно от тялото на жената след като роди и ѝ позволява да се грижи по-добре за детето. Под въздействието на този невротрансмитер ние се привързваме и изпитваме силни емоции.
Окситоцинът се освобождава активно по време на прегръдки и други прояви на чувства.
Във физически план този хормон влияе върху тонуса на матката. Понякога, след раждане, се налага в матката да се инжектира с изкуствен окситоцин, така че стените ѝ да се свият по-бързо и тя да върне предишната си форма. Кърменето стимулира също този процес.
При мъжете този хормон влияе върху активността на сперматозоидите и им позволява да достигнат по-бързо до яйцеклетката.
Има и теория, че хормонът окситоцин помага и за по-бързото заздравяване на рани.
Негативните мисли предизвикват освобождаването на хормона на стреса кортизол. Той е важен за оцеляването ни като вид. Когато се активира, тялото реагира по два начина: битка или бягство. Или давате всичко от себе си, на границите на възможностите си, за да се спасите „от врага“, или намирате надеждно убежище.
Тъжно момиче седи в мречин коридор. Снимка: Getty
Но в съвременния свят няма толкова много реални физически заплахи. Най-често човек се притеснява да не загуби работата си, да не се раздели с любимия, да не бъде лоша майка ...
Това не представлява реална заплаха за тялото, но мозъкът продължава да реагира на тези ситуации, като активно произвежда кортизол.
Когато няма къде да го изразходвате, този хормон се натрупва. Особено, ако изпитвате хроничен стрес.
По материали на Psychologytoday, Мона Василева .
Спортът е важен не само за физическото развитие на децата, а и за интелектуалното.
Снимка: Shutterstock
Не само краставичките, но и маринатата, в която са били, е полезна за здравето.
Снимка: Shutterstock
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари