Най-накрая имаме зелена светлина да си глезим децата наволя
Снимка: Shutterstock
Възможно е изразът "мамино синче" да звучи обидно, но учените твърдят, че за хлапетата било по-добре да са такива. Съгласно резултати от изследвания на експерти от университета Линкълн във Великобритания, привързаността на децата към родителите от противоположния пол и топлото взаимно общуване обезпечава по-здрава психика.
"Мамините синчета" и "момичетата на тати" имат повече шансове да пораснат стабилни психически. Работата на учените свидетелства за това, че децата, които доверително и топло общуват с родителите от противоположния пол са подложени на 45% по-малък риск от психични заболявания в сравнение с връстниците им, които не се радват на подобни взаимоотношения.
"Ако между 9-ата и 14-ата си година момчето е по-привързано към майката, а момичето - към бащата, те по-рядко от другите деца са склонни към хиперактивност, нервни сривове и други психични проблеми. Освен това у тях много по-добре се развиват отношенията с връстниците", констатират изследователите.
В ползата на този извод говори анализът на данни от 10 929 семейства, в които живеят деца на възраст между 16 и 18 години. Тези подрастващи са преминали през специално събеседване, което имало за цел да открие евентуални психични нарушения. Освен това, с подрастващите беседвали на тема с кого от родителите си имат по-откровени и близки отношения. Оказва се, че дружбата с родителите, която е "виновна" за нарицателните "мамино синче" и "момичето на татко" всъщност влияе на детската психика по най-позитивния начин. Според специалистите, подобен род отношения укрепват самооценката на децата.
Източник: medikforum.ru, превод: Надя Горанова
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари