Защо разликата е по-изразена, когато има рязък преход между сезоните
Снимка: Guliver / Getty
Израелски учени установиха, че децата, родени през зимата, започват да пълзят 3-5 седмици по-рано от родените през лятото.
Това обаче е характерно само за страни с леко изразена сезонност, тъй като учените смятат, че разликата в условията на живот през зимата и лятото са основна причина за различията.
По време на изследването екип от израелски учени наблюдава 47 здрави деца с нормално развитие. Те са разделени на две групи. В първата са 16 деца, родени от юни до ноември, а във втората група - 31 деца, родени от декември до май.
Експертите ги наблюдавали два пъти: на 7 месеца, когато те обичайно започват да пълзят. Междинните етапи на развитие и тези, предхождащи 7-месечна възраст, били записани от родителите им.
Оказало се, че бебета
започват да пълзят в 31-ата седмица
Тези, които са родени през зимата, започват да пълзят през лятото и го правят средно 1 седмица по-рано, тоест, когато са на 30 седмици.
"Летните" бебета започват да пълзят през зимата – когато са на около 35 седмици.
В своя доклад изследователите подчертават, че разликата от 4-5 седмици за малко дете е значителна. Тя представлява близо 14% от целия му живот.
Снимка: Guliver / Getty
Според учените климатът и географското разположение - мястото, където детето расте, играят ключова роля и определят колко рано то ще започне да пълзи.
Сезонността играе голяма роля на места, където разликите в домашните условия между лятото и зимата са значителни. Този ефект е открит и в проучвания в Денвър (САЩ) и Осака (Япония).
Докато в Алберта (Канада), където зимите са дълги и студени, но домашните условия (поради доброто отопление през зимата), остават непроменени през цялата година, такава разлика в периода, в който „лятните“ и „зимните“ бебета започват да пълзяат, не била наблюдавана.
Така че, най-вероятно, ако такова проучване се проведе в нашата страна, където има централно отопление, разлика в развитието на това важно умение, едва ли ще бъде открита.
“Въпреки че зимата в Израел е сравнително мека в сравнение с много други места по света, тя оказва влияние върху двигателното развитие на бебетата поради разликите между летните и зимните условия“, се казва в проучването.
Защо сезонността оказва влияние? Навън става малко по-хладно, а децата носят малко повече дрехи. Точно такива дреболии като многопластовото облекло, невъзможността да пълзи по пода, тъй като е студено, скъсяването на светлата част на деня и т.н., определят скоростта, с която детето овладява уменията за пълзене.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари