2 часа на ден в уединение формират нови клетки в хипокампа
Снимка: Guliver / iStock
От време на време за всеки човек е нужна почивка в тихо и уединено място. Възможността да постоим в тишина е лечебна за мозъка.
Учени от САЩ публикуваха проучване, което доказва положителния ефект на тишината върху централния мозък.
Съвременният човек, който живее в големия град, 24 часа е сред шум. Силните звуци, които нон-стоп той чува, се отразяват пагубно на мозъка. Този непрестанен фонов шум е причина за повишаване на кръвното налягане, нарушения на сън, както и за различни сърдечносъдови заболявания.
След анализ на няколко стотин проучвания по темата, учените стигат до извода, че възможността човек да остане в тишина, защитава мозъка от вредното влияние на околната среда.
В обстановка без шум, паметта се активизира. Способността да мислим също се подобрява, защото околните звуци не разсейват и не се налага да се анализира непрекъснато от откъде идват те. Мозъкът активно работи и търси решения, които искат по-задълбочено осмисляне.
При експерименти с гризачи, учени от университета в Дюк установяват, че след като са били изложени на шум и попаднат в тиха среда, мозъкът им започва да образува нови неврони. Тези, които прекарват 2 часа на ден в тишина, формират нови клетки в хипокампа – участък в мозъка, който отговаря за емоциите и за дълговременната памет.
И не на последно място тишината намалява нивото на стрес и сваля нервното напрежение. Според данни от проучване, публикувано в списание Heart, достатъчно е 2 минути на ден да се потопим в пълна тишина, за да усетим благотворния ѝ ефект. Той е по-мощен в сравнение дори със слушането на любима музика. Учените допускат, че тишината има терапевтичен ефект при лечение на депресията, болестта на Алцхаймер и други заболявания, свързани с намаляване на темпото на обновяване на невроните в мозъка.
Мона Василева
В рамките на форума бяха представени тревожните данни, които подчертават значимостта на грижата за недоносените деца и важността на профилактиката и ранната диагностика.
Снимка: Фондация „Нашите недоносени деца“
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари